Gdzie zastosowanie znajdują tworzywa sztuczne

Należałoby sporo myśleć nad tym, co takiego określić można jako ten największy wynalazek dla ludzkości. Dużo tematów możemy zaliczyć do takiej kategorii zaczynając na przykład od prądu, dalej idąc do radia, samolotu, łodzi podwodnej itd.. Niewątpliwie w grupie tej powinny znaleźć się też plastik i wszelkie inne tworzywa sztuczne. Ich zastosowanie jest przeogromne i trudno byłoby odszukać dziedzinę gospodarki, która obecnie nie korzysta z tego dobrodziejstwa.

Do jednej z najbardziej wykorzystywanych cech wyróżniających sprężyny poliuretanowe należy między innymi ich duża elastyczność. Wśród tworzyw sztucznych, u których właściwość ta ma duże znaczenie znajdują się tak zwane elastomery (). Elastomer zaliczany jest do polimerów, które posiadają zdolność do odwracalnej zmiany kształtu. W inny sposób wyjaśniając jakakolwiek modyfikacja ich kształtu przy pomocy siły mechanicznej spowoduje jedynie chwilowe odkształcenie, zaś później przedmiot samoczynnie powróci do swego wcześniejszego kształtu.

boisko
Napisał: LEGI
Na podstawie: www.legi-polska.pl
Jest bardzo dużo różnych dyscyplin sportowych. Każda z nich z kolei wymaga innego typu podłoża. Sporty uprawiane na zewnątrz obejmują wielką różnorodność, jeśli chodzi o podłoże. W dawniejszych czasach przykładowo boiska w szkołach były wykonane z asfaltu. Obecnie rezygnuje się z tego rozwiązania, z uwagi na zbyt wielką twardość betonu, co podnosiło częstotliwość kontuzji. Nowym materiałem jest syntetyczna murawa, natomiast do bieżni wykorzystywany jest tartan ().

Nie wahaj się - atrakcyjny news już jest na naszej podstronie. Kliknij w poniższy link i tam znajdziesz masę uzupełniających informacji na temat tego ciekawego materiału.

Jest to profesjonalne tworzywo sztuczne, gwarantujące właściwą sprężystość podłoża na bieżniach i rozbiegach. Dzięki tej sprężystości pozwala zminimalizować niebezpieczeństwo poważniejszych urazów. Jeżeli chodzi o boiska i stadiony do piłki nożnej, wykorzystuje się na nich określone odmiany murawy, która również jest w odpowiedni sposób pielęgnowana.

Analogiczne właściwości ma możliwe, że mało znany tartan. Prócz świetnej sprężystości charakteryzuje się też wysoką odpornością na zmiany temperatury i stosunkowo niewielką ścieralnością. Zastosowanie takich tworzyw sztucznych jest duże. Powierzchnie tartanowe stosuje się m. in. do wykładania boisk sportowych, bieżni oraz rozbiegów. Bardzo dobrze również sprawdzają się przy budowie placów zabaw dla dzieci gdzie ważne jest bezpieczeństwo.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-10-14 10:32:32
Tagi: plastik, stadiony, tworzywa, Powierzchnie, tworzywo