Z jakich powodów opłaca się studiować geodezję?

Problem braku konkretnych kompetencji wśród przyszłych absolwentów należy do najczęściej dyskutowanych problemów w ostatnim czasie. Na pierwszy ogień krytyki rzucani są w większości studenci kierunków społecznych, takich jak filozofia czy psychologia. Zarzuca im się brak fachowości, ogólnikowe nastawienie do pracy, czasem nawet… lenistwo.


geodeci w pracy
Napisał: Alissa Walker
Na podstawie: http://www.flickr.com
Praktyka okazuje się bardziej skomplikowana niż lapidarny podział na nieefektywne nauki humanistyczne i perspektywiczne kierunki dla umysłów ścisłych i przyrodniczych. Wymieniony podział z każdym kolejnym rokiem traci rację bytu. Kolejni magistrowie politechnik zderzają się coraz częściej z tym samym problemem co ich pobratymcy z humanistycznych uczelni – brakiem etatu w wyuczonym zawodzie. Zwykłe dyplomy, choćby z wynikiem bardzo dobrym, nie wystarczają. Sukces w profesji – nie tylko uczącej się akademickiej braci – ma wielu ojców.

Nie wszyscy absolwenci politechnik opuszczą uczelnię jako obeznani specjaliści, podbudowani konkretną wiedzą. Nie wszyscy z inżynierów posiadają zdolność do kreatywnego myślenia, otwartego na wymuszoną decyzję w chwili rynkowego niepowodzenia. Nowych i kolejnych magistrów społeczników wyróżnia na ich tle gotowość do przyswojenia różnych dziedzin.

Interesujący tekst? Jeżeli tak sądzisz, wcześniejsza strona (http://wolplanposadzki.pl/naprawa-dachow-plaskich/) także przedstawia cenne źródło informacji, które odnosi się do podnoszonej tematyki.

Lepiej niż „ściśli” umieją udoskonalać swoje umiejętności, które wymusza na nich rynek pracy.

Ludzie z sektora IT na przedzie z informatykami i technologami, czy innowacyjne umysły po specjalistycznych kursach nie narzekają na brak ofert. Jakkolwiek informatycy i tzw. przebojowi przyszli przedsiębiorcy mogą spać spokojnie, tak ogrom absolwentów takich kierunków jak geodezja, budownictwo czy logistyka nie znajduje się w korzystnej sytuacji. Oczywiście biorąc pod uwagę, że nie są to elitarne ścieżki kształcenia, jak jeszcze przed laty. Z kierunkowych ofert politechnik największych miast Polski korzystają aktualnie dziesiątki tysięcy studentów zaocznych. Każdego roku tytuł magistra uzyskują następne tysiące geodetów, budowlańców, logistyków, elektrotechników. Napędzają oni szkolnictwo zawodowe, ale raczej nie każdy z nich rozpocznie pracę w wymarzonym zawodzie, choćby na 1/2 etatu. Uznane fabryki, zakłady produkcyjne, a przede wszystkim prywatne firmy mają przeważnie sprawdzoną kadrę, która nieprędko dopuści studentów do pracy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-10-02 19:16:51
Tagi: nauka, praca, studia, geodezja, geodeta, kierunki