Jak dokonuje się wyceny przedsiębiorstwa lub nieruchomości?

Wycena przedsiębiorstwa przeprowadzana jest z wielu powodów. Jednym z nich jest transakcja kupna-sprzedaży firmy albo jej fuzja z inną firmą. Można jej także dokonać jeśli pojawiły się plany przejęcia udziałów w firmie przez spółki prawa handlowego, chęci pozyskania inwestora, lub ubiegania się o dodatkowy zastrzyk pieniędzy.
Przebieg wyceny przedsiębiorstwa w każdym przypadku dokonywany jest odmiennie. Wynika to z indywidualnego charakteru każdej firmy i z potrzeby głębokiego przeanalizowania cech otoczenia, które stanowi naturalne środowisko przedsiębiorstwa. Poprawnie przeprowadzona wycena przedsiębiorstwa lub udziałów w spółce stanowi obraz jego rzeczywistej wartości, dzięki czemu ustalenia i transakcje mogą być przeprowadzone rzeczowo i profesjonalnie.
Biznes, mężczyźni
Napisał: Biuro Prasowe Starter
Na podstawie: Biuro Prasowe Starter
Najważniejszą sprawą przy wykonywaniu wyceny przedsiębiorstwa jest jej cel. Dzieje się tak dlatego, ponieważ to właśnie on determinuje zakres wyceny.

Intryguje Cię, czym są autorskie źródła? Jeśli tak, to wystarczy kliknąć w podany link i pod nim odkryjesz wiele frapujących wiadomości w tym temacie.

Ten z kolei umożliwia dobranie metod, którymi będą się posługiwać eksperci przy ustalaniu jego wartości. Nie jest to tylko jedyny wyznacznik. Aby właściwie wyselekcjonować sposoby dokonywania wyceny pożądana jest także szczegółowa analiza sytuacji ekonomicznej podmiotu. Firmy nie istnieją w próżni i na ich sytuację oddziałują różne czynniki – także zewnętrzne.


Odmienną kategorię, jednak bardzo zbliżoną do wyceny przedsiębiorstw, stanowi wycena nieruchomości - wejdź na . Mnogość agencji parających się tą branżą proponuje Warszawa. Wyceny nieruchomości w Warszawie można nierzadko dokonać w tym samym miejscu co wyceny przedsiębiorstwa. Na wstępie tego rodzaju działanie opiera się na realizacji wizji lokalnej a także inwentaryzacji. W następnej kolejności wybierane są najbardziej efektywne metody wyceny. Końcowym etapem jest sformułowanie ceny rynkowej, wartości zastępczej lub czynszu dzierżawnego. Tak samo jak w przypadku wyceny przedsiębiorstwa, również tutaj spisywany jest dokument, zawierający precyzyjne fakty dotyczące wartości majątkowej danego dobra. Procedura wyceny nieruchomości w Warszawie nie różni się od tego samego działania w innych miejscowościach. Wszędzie bowiem funkcjonuje według bardzo podobnych reguł.
Wycena nieruchomości to dobry zawód, zapewniający dobre zarobki i rozległe możliwości rozwoju kariery. Rzeczoznawca majątkowy ma uprawnienia, by ustalać wyceny nieruchomości, szacować przydatność katastralną i pod hipotekę i potwierdzać możliwe uszkodzenia. Może znaleźć pracę w przeróżnych instytucjach - od banków, przez administrację, po prywatne firmy i gospodarstwa rolne.


Zdobyć zawód rzeczoznawcy jednak jest dość trudno. rzeczoznawca majątkowy to zawód kontrolowany, to znaczy, że do jego uprawiania niezbędna jest licencja, a zasięg i zakres wykonywania regulują ustawy. Obowiązujące prawa znajdziemy w art. 177 i 191 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Kontrolę urzędową sprawuje Minister Infrastruktury. W celu uzyskania uprawnień, trzeba przejść przez studia magisterskie ekonomiczne, techniczne albo prawnicze. Zazwyczaj niezbędne okazuje się również odbycie studium podyplomowego, dostępnego przy wielu uczelniach. Obowiązek ten przestaje obowiązywać, jeśli plan normalnych studiów uwzględnia odpowiednie minima. Oprócz tego należy odpracować praktykę zawodową. Wszystko kończy wymagający sprawdzian przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Zaliczając go pozytywnie, przyznaje się licencję ministerialną. Należy pamiętać o prawnych zobowiązaniach, jakie przynosi zarobkowa wyceny nieruchomości. Nasza ścieżka kariery znajdzie się pod stałą kontrolą Ministra Infrastruktury. Jest takie powiedzenie: bez pracy nie ma kołaczy. Wybierając w tym roku studia, absolwencie liceum, rozważ taką ścieżką kariery. Liczne przeszkody z nawiązką zrekompensuje ci pewność, że nie zagrozi ci nigdy bezrobocie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-10-02 08:16:51
Tagi: biznes, firmy, bank, wyceny, ustawy, przedsiębiorstwo, wartość, eksperci