Czemu oświetlenie led jest lepsze od pozostałych rozwiązań? Jakiego rodzaju są najistotniejsze zalety?

Jakie oświetlenie najkorzystniej używać? Wybór jest duży, ale to tylko utrudnia wybór, ponieważ czasami za dużo możliwości to za dużo wątpliwości. Najbardziej często aktualnie kupowane są żarówki led. Czy to faktycznie najlepszy wybór?


LED
Napisał: Mike Mozart
Na podstawie: http://www.flickr.com
Litery podświetlane
Wiele osób jest zdania, że normalne żarówki dużo nie kosztują i nawet ich dość częsta wymiana będzie tańsza niż zakup droższych żarówek energooszczędnych. Jednakże, to prawda, iż żarówka energooszczędna jest w stanie świecić nawet do stu razy dłużej niż tradycyjna, a jednocześnie wykorzystuje pięć razy mniejszą ilość energii. Używając takie żarówki przez parę lat jesteśmy w stanie poczuć rzeczywistą oszczędność. Energooszczędne modele są w 90% odzyskiwane, a to oznacza, iż używając je troszczymy się o środowisko naturalne, minimalizując emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Obecnie na rynku jest kilka typów żarówek. Żarówki zwykłe, czyli najbardziej powszechne, są także najczęściej używane. Posiadają drut wolframowy, przez jaki przechodzi prąd elektryczny, jaki tworzy strumień światła. Włókno może osiągnąć temperaturę około 2500-3000 K.


- lempy LED

To jednocześnie najbardziej częsty skutek krótkiej pracy i spalanie żarówek. Chociaż takie żarówki są jeszcze dość często wykorzystywane, to sukcesywnie są wycofywane ze sprzedaży, gdyż pobierają dużo energii i mogą działać przez mniej więcej 1000 godzin. Innym typem są świetlówki kompaktowe. Mają one bardzo często kształt litery “U” albo spirali. Wytwarzają znacznie większą ilość światła niż żarówki tradycyjne i to przy tym samym poborze prądu. Ich czas nagrzewania jest
LED
Napisał: Anthony Crider
Na podstawie: http://www.flickr.com
jednakże dłuższy. Mogą zużyć więc od 65 do 80% energii mniej standardowa żarówka, jaka generuje ten sam strumień świetlny. Wytrzymałość świetlówki kompaktowej może wynosić do 15 tysięcy godzin, należy jednak unikać częstego włączania oraz wyłączania. Na koniec, omawiane na wstępie lampy led. Źródło światła jest oparte na diodach elektroluminescencyjnych.

Mają o wiele większą trwałość niż tradycyjne żarówki. Odznaczają się również większą sprawnością i znacznie mniejszym nagrzewaniem, dzięki czemu są bardzo energooszczędne. Kolejną zaletą jest fakt, że nie mają wpływu na barwę światła, przez co kolory otaczających nas przedmiotów są takie same jak w rzeczywistości. Lampy led są podobnie wydajne co świetlówki kompaktowe, jednakże czas ich pracy jest dłuższy. Nie mają rtęci i potrzebują do 80% mniej energii niż żarówki tradycyjne. Są jednakże droższe w porównaniu do tradycyjnych żarówek i świetlówek, mimo to ich koszt zakupu zwraca się dość szybko. Pasują do każdego pokoju, dostępne są bowiem interesujące oprawy led.
Sprawdź również |

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-06-24 15:35:35
Tagi: światło, żarówki, oprawa