Jakimi sposobami zabezpiecza się przed wystąpieniem pożaru, zasada działania mechanizmu tryskiwaczowego.

Pożary są bardzo groźne i niebezpieczne, w przeciągu paru minut potrafią one nieodwracalnie spalić cały budynek. Niestety dość często może przy tym dojść do tragedii, w trakcie pożarów giną ludzie i biorący w akcjach gaśniczych strażacy. Dlatego też bardzo istotna jest właściwa ochrona przeciwpożarowa, która jest obowiązkowa w publicznych budynkach, większych firmach czy urzędach, a polecana w mieszkaniach i domach.


Używa się tutaj różne systemy, najprostsze to czujniki dymu, które w momencie jego pojawienia się załączają alarm. Lecz nawet jeśli szybko będą one w stanie wykryć pożar, to zanim informacja dotrze do straży pożarnej i dojedzie ona na miejsce, to może minąć nawet kilkanaście minut.

Odnajdziesz w tym miejscu faktycznie szczegółowe opracowanie (https://erg95.pl/) tego tematu, zatem należy je szczegółowo przeczytać. Dowiesz się wtedy sporo interesujących informacji.

W tak długim czasie niestety może już dojść do tak poważnego rozwoju pożaru, że jego ugaszenie będzie bardzo trudne. Rzecz jasna nawet tego typu ochrona jest bardzo pożądana, lecz dużo lepszą opcją są instalacje tryskaczowe, które poza działaniem alarmowym są w stanie również stłumić pożar nim się rozwinie.

centrala przeciwpożarowa
Napisał: D+H
Na podstawie: D+H
Najczęściej spotykana instalacja tego typu składa się z pewnej liczby tryskaczy, rozmieszczonych na suficie w ochranianych pomieszczeniach. Tryskacze podłączone są do instalacji wodnej, jeżeli pojawi się pożar działają one automatycznie, otwierając się i zalewając wodą całe wnętrze. Przez to jest dużo szans na to, że pożar systemy sygnalizacji pożarowej będzie stłumiony nim zdąży się bardziej rozwinąć. Tryskacze oferuje e-sklep Normbud. Wprawdzie po zadziałaniu tryskaczy pomieszczenie będzie zalane wodą, lecz straty jakie się z tym wiążą z pewnością są znacznie mniejsze, niż w przypadku rozprzestrzenienia się ognia.


Tryskiwacze przeważnie posiadają odpowiednie ampułki wypełnione cieczą. Przy wzroście temperatury ampułka ulega zniszczeniu, a w wyniku tego woda z podłączonej instalacji jest rozpryskiwana we wnętrzu. Ampułki produkuje się z różnymi temperaturami działania, typowo jest przyjęte, że ma to być w okolicach trzydziestu stopni więcej, niż temperatura panująca na co dzień, co w przypadku standardowych warunków daje pięćdziesiąt siedem stopni.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-06-03 03:54:51
Tagi: ogień, instalacja, ampułki, pożar, alarm