Schody z drewna egzotycznego w domu piętrowym, czyli powiew prawdziwej klasy

Dom piętrowy to zawsze obowiązek umieszczenia w nim schodów. To za sprawą nich można bez trudu wejść na piętro. Schody mogą być wykonane z różnych materiałów. Obecnie dużą popularnością cieszą się te wykonane z drewna. Schody drewniane to najprawdziwsza klasyka, która każdemu wnętrzu dodaje interesującego charakteru. Powinno się jednak wiedzieć, że nie każde schody drewniane odznaczają się taką samą trwałością. Nie wszystkie wymagają także zabiegów konserwujących wykonywanych regularnie.


drewno egzotyczne
Na podstawie: pixabay.com
Interesującą propozycją dla tych, którzy poszukują schodów odznaczających się nadzwyczajną trwałością są schody z drewna egzotycznego. Drewno zrobione z egzotycznych gatunków drzew charakteryzuje się niezwykłą twardością (więcej szczegółów na temat schodów egzotycznych). To właśnie z tego powodu zrobione z niego schody nie tracą swojego idealnego wyglądu. Schody z drewna egzotyczne są odporne na ścieranie i powstawanie niewielkich nawet zarysowań. Źle na ich wygląd nie wpływa też wilgoć. Należy bowiem wiedzieć, że drewno z egzotycznych gatunków drzew nie pochłania wody. Nawet jeżeli schody zostaną zalane, nic złego się z nimi nie stanie. Ich wygląd nie ulegnie zmianie. Plusem drewna pozyskanego z egzotycznych gatunków drzew jest także to, że nie wymaga ono specjalnych czynności pielęgnacyjnych. W odróżnieniu od porastających polskie lasy gatunków drewna nie trzeba go regularnie impregnować, smarować olejem czy lakierem. Ich utrzymanie w czystości też nie nastręcza problemów. Nie znaczy to jednak, że drewno egzotyczne nie jest pozbawione wad. Schody z egzotycznych gatunków drzew są przede wszystkim wyjątkowo drogie. Oznacza to, że nie każdy właściciel domu może zdecydować się na ich zakup. Wprawdzie inwestycja się zwraca – bo schody nie potrzebują wymiany nawet po wielu latach – ale wymaga ona wydania dużych pieniędzy. Czytaj też .


schody z jesionowe
Na podstawie: pixabay.com
Kosztujące o wiele mniej rozwiązanie to schody jesionowe. W tym wypadku nie trzeba na ich kupno przeznaczać zaskakująco dużej sumy pieniędzy (zobacz schody jesionowe). Niestety, schody jesionowe nie posiadają tych wszystkich zalet, które mają schody z drewna pozyskanego z drzew egzotycznych. Wilgoć nie wpływa na ich stan najlepiej. Należy je również regularnie impregnować. Niemniej jednak są bardzo dobrą i naprawdę piękną alternatywą dla wyjątkowo drogich schodów z drewna pozyskanego z drzew egzotycznych, na których kupno nie zdecyduje się każdy. Schody z polskiego drewna w naszych domach spotyka się o wiele częściej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-05-21 15:10:01
Tagi: drzewo, gatunek, wygląd, konserwacja, piętro