Wszyscy powinniśmy zadbać o przestrzeń publiczną. Wszyscy mamy przecież w tym jakąś korzyść

W publicznej przestrzeni powinno znaleźć miejsce na różne ciekawe projekty. Potrzebny jest skuteczny i przemyślany plan zagospodarowania, który odrzuci budynki niepasujące do odpowiedniej okolicy. Konieczne są przemyślane koncepcje, w których znajdzie się miejsce na place zabaw, kościoły, markety i wieżowce. To da się osiągnąć, jednakże potrzebna jest zmiana w świadomości wielu osób. Jak widać, w Polsce taka zmiana nie nastąpiła jeszcze.

Budowa placów zabaw to priorytet, o którym powinni pamiętać odpowiedzialni za rozwój każdego miejsca. To dotyczy terenów miejskich, jak i wiejskich. W mieście albowiem jest zbyt mało takich miejsc, albo są źle rozplanowane, przykładowo, w jednym miejscu jest ich zbyt wiele, w drugim nie ma ich w ogóle. Na terenach wiejskich czy w niedużych miejscowościach problem jest znacznie bardziej poważny, gdyż tam tego brakuje. Szczęśliwie w poprzednich latach miała miejsce poważna zmiana. Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej stworzono wiele placów zabaw, również tam, gdzie nie było perspektyw na tego typu inicjatywę.

plac zabaw
Napisał: Ryan Hyde
Na podstawie: http://www.flickr.com
W ogóle, w mieście powinno znaleźć się miejsce przeznaczone na rekreację. Budowanie kolejnych orlików czy placów, gdzie można regularnie sobie poćwiczyć na przeróżnych przyrządach, to z pewnością świetny sposób, który spowoduje, że coraz więcej ludzi będzie aktywnych. Jednocześnie, pomoże to też coraz młodszym osobom rozpoczynanie swojej przygody ze sportem. To na pewno zaprocentuje na przyszłość, ponieważ takie spędzanie czasu z pewnością wchodzi w bardzo dobry nawyk.

Żeby to wszystko obok siebie istniało wymaga się naprawdę zaplanowanej polityki zagospodarowania przestrzennego. Jak spojrzymy na polskie miasta nie jest to specjalnie łatwe. Nie dość, że mieliśmy ciężka historię, najpierw wojny, później czas PRL-u, to w latach kapitalizmu powstało mnóstwo budynków, szpecących nasze miasta, jednak zapominano o takich punktach jak place zabaw. To połączenie różnych okresów, sprzecznych architektur sprawia, że polskie miasta wyglądają, jak wymieszane ze sobą kolory. Ciężko dopatrzyć się poważniejszego sensu, czegoś co spaja dane dzielnice, co sprawia, ze mają one swój styl. Miejmy nadzieję, że w przyszłości sytuacja ulegnie poprawie.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-04-25 08:36:02
Tagi: rozwój, zabawa, czas, rekreacja