Jakie obiektywy powinien mieć w kolekcji pasjonat robienia zdjęć?

Każdy kto pasjonuje się fotografią dąży do tego aby robić idealne zdjęcia. Oczywiście nauka i praktyka to nie wszystko, ponieważ liczy się też to jaki sprzęt mamy. Szczególnie ważne tu są obiektywy. Osoby robiące zdjęcia. rzadko kiedy posiadają tylko jeden obiektyw. Z reguły jest to duży zestaw kupowany latami. Niestety nie jest to coś taniego, dlatego też wyboru dokonuje się zazwyczaj skrupulatnie i po długim przemyśleniu. Które jednak obiektywy okażą się dobre na początek, które warto na pewno sobie kupić?
Pierwszym obiektywem, jaki dostajemy wraz z kupionym aparatem jest tak zwany kitowy. Jest on bardzo uniwersalny, doskonały na początek. Świetnie sprawdzi się na wyjazdy, spotkania. Spokojnie można go zabrać na wakacje gdyż nie zajmuje dużo miejsca. Oprócz tego nie kosztuje tak dużo dlatego w razie uszkodzenia nie odczujemy dużej straty finansowej. Natomiast po jakimś czasie, gdy już nacieszymy się naszym nowym aparatem dostrzeżemy też jego ograniczenia. Szybko będziemy chcieli nabyć coś o innych możliwościach. Takim przykładem jest teleobiektyw. Zapewne każdy fotograf przechodził czas fascynowania się zdjęciami makro, czyli takimi do jakich używamy bardzo dużych zbliżeń. Chodzi głównie o fotografowanie przyrody, przykładowo owadów albo ptaków.
obiektyw
Napisał: Eugene Romanenko
Na podstawie: http://www.flickr.com


Takie możliwości właśnie daje teleobiektyw. Pozwala na użycie całkiem sporego powiększenia. Interesującą propozycją są obiektywy firmy Sigma, które występują w różnych wersjach - dowiedz się więcej. Rzecz jasna tego typu teleobiektywy zajmują sporo miejsca, z czym oczywiście trzeba się liczyć biorąc je ze sobą choćby na wycieczkę.Następnym rodzajem obiektywu, który pewnie po jakimś czasie zakupimy będzie obiektyw jasny. Robi on zdjęcia bardziej plastyczne, jakby trójwymiarowe. Istotną zaletą tego typu obiektywów dla niektórych może być efekt rozmytego tła, który czyni bardziej atrakcyjnymi zwykłe codzienne zdjęcia. Stają się one jakby żywsze. Także jak w przypadku obiektywów typu kit, nie powinien on zajmować dużo miejsca, co jest wielkim plusem jeśli chodzi o noszenie go cały czas powieszonego na szyi. Rzecz jasna jest jeszcze szereg innych obiektywów z bardzo interesującymi efektami, jednak nie są one czymś koniecznym. Dobrym przykładem jest szło typu rybie oko, jakie robi bardzo charakterystyczne zdjęcia. Na pewno wyjątkowe, ale przecież nie będziemy używać tego samego efektu za każdym razem, bo w końcu się nam znudzi.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-04-21 01:57:12
Tagi: aparat, fotografie, sprzęt