Profesjonalne zastosowanie pomiarów geodety. Przeczytaj podstawowe informacje

Geodezja to dyscyplina badawcza mająca ogromne znaczenie w wielu obszarach życia i gospodarki. Praca geologa bazuje na planowaniu i wykonywaniu pomiarów i obliczeń geodezyjnych, przygotowywaniu raportów z wyników, monitorowaniu zmian oraz pozostałych zadaniach z dziedziny geodezji i kartografii.
pomiar
Napisał: Zakład Usług Inżynierskich APEKS
Na podstawie: Zakład Usług Inżynierskich APEKS Sp. z o.o.
Geodezja zajmuje się określaniem kształtu i rozmiarów Ziemi, opisywaniem jej powierzchni, złóż i infrastruktury podziemnej, wytyczaniem określonych obszarów czy monitorowaniem przestrzennego zagospodarowania określonego terenu. Zawód geodety posiada w związku z tym duże znaczenie także w kontekście praktycznego jej wykorzystania. Pomiary geodety znajdują zastosowanie np. w budownictwie, tak realizowanym w ramach inwestycji publicznych jak i prywatnych.

To zagadnienie okazało się dla Ciebie ciekawe? Sprawdź również podobne wątki (https://bth.pl/pl.wycinanie_wodne.html) na ten omawiany wątek, które zapewne są podobnie wciągające.

Tak planowanie, projektowanie jak i budowa stworzonego projektu wymaga dokładnego określenia map terenu (wliczając w to wysokościowych) a na następnej kolejności wyznaczenia gotowego projektu w terenie. Na koniec istotne jest sprawdzenie przez geodetę zgodności z wytycznymi wykonanego projektu.

Rozwój technologii informatycznych stworzył również nowe szanse w geodezji i nie chodzi tu o możliwość wpisania w wyszukiwarkę Google hasła "geodezja we Wrocławiu", ale bardziej o rozwój technologii pomiaru i systemów informacji przestrzennej.

Tak jak każda nauka również geodezja ma swoje osiągnięcia i nowości.

Najrozmaitsze informacje zazwyczaj uaktualniają się z dnia na dzień - aktualna publikacja (http://www.osiedlenagornej.pl/aktualnosci/) stale się przyda. Chcąc się z nią zapoznać, wejdź w ten link - tam wszystko dla Ciebie opisaliśmy.

Przykładem takiego osiągnięcia w Polsce w zakresie technologii geodezji jest oddany do użytku w 2008 roku przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii projekt ASG-EUPOS. Daje on możliwość określić w czasie rzeczywistym, z dokładnością do kilku centymetrów lokalizacje obiektów na lądzie, w wodzie i w powietrzu bazując na obserwacjach satelitarnych systemów nawigacyjnych.Z informacji dotyczących norm prawnych dotyczących geodezji jednym z najnowszych zapisów są te z 9 listopada 2011 roku określające standardy techniczne praktycznych aspektów pomiarów geodezyjnych. Omówione są problemy indeksowania i podziałów powierzchni i nieruchomości, rejestru sieci uzbrojenia obszaru, postępowań sądowych, wykorzystania terenu oraz pomiarów towarzyszących inwestycjom budowlanym.

Dodatkowe informacje udostępnione są na stronach Geopoint – wrocławscy geodeci.Wyświetl większą mapę

Napisał: M.G.
Na podstawie: opracowanie własne

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-04-20 16:59:12
Tagi: projektowanie, nieruchomości, budowa, projekty domów, geodezja