Podziemne zbiorniki na ścieki

Zarówno w gospodarstwie rolnym jak również zwykłym domu w miejscu, w którym nie ma dostępu do kanalizacji instalacja zbiorników czy to na ścieki czy też na wodę deszczową jest zabiegiem niezbędnym. Pytanie co jest ważne przy wyborze tego rodzaju zbiornika, gdzie go umiejscowić w gospodarstwie i czy niezbędne jest instalowanie osobnego zbiornika na deszczówkę? Odpowiedzi między innymi na te pytania odnajdziecie Państwo w poniższym tekście.


Zbiorniki na deszczówkę

Ogród na wsi
Napisał: Sideshow Bruce
Na podstawie: http://www.flickr.com
Opady charakteryzują się tym, iż występują ze zmiennym nasileniem i trudno z góry przewidzieć w jakich miesiącach wystąpi susza, a w których ulewy. Biorąc pod uwagę tylko okres maj-wrzesień, średnia miesięczna ilość opadów w tym czasie wynosi 50-70 mm zależnie od regionu. Odpowiada to średnio 60 litrom wody na metr kwadratowy, jednak trzeba pamiętać, że taki napływ może nastąpić jednorazowo przy silnej ulewie bądź też rozłoży się równomiernie na kilka dni w danym miesiącu. Przyjmując taki opad, ilość deszczówki możliwa do odprowadzenia z dachu o powierzchni ok. 200 m2 to mniej-więcej 12 m3.

Wybudowanie tak dużego zbiornika na deszczówkę to znaczny koszt i z tego powodu zazwyczaj nie instaluje się większych niż 3-4 m3, zwłaszcza że intensywne opady mogą zdarzać się nieczęsto (link do źródła). W gospodarstwie rolnym można wybudować większy zbiornik ponieważ ilość potrzebnej wody jest znacznie większa w związku z czym inwestycja szybciej się zwróci.

Bezodpływowe zbiorniki na ścieki

Zbiorniki bezodpływowe, często zwane szambem, służą do przechowywania ścieków do czasu ich wywiezienia do najbliższej oczyszczalni. Jest to jedyne możliwe rozwiązanie tematu ścieków na terenach, z których nawet po oczyszczeniu nie wolno ich odprowadzać ani do gleby, ani do wód powierzchniowych lub też rowów melioracyjnych. ZbiornikiZbiorniki(np. studnie zapuszczane)o można zakupić gotowe lub zbudować je osobiście. Stanowczo polecany jest ten pierwszy wariant, bo chociaż bardziej kosztowny, to daje nam pewność, że szambo będzie szczelne i nie będziemy zanieczyszczać wody i gruntów na własnej działce. Zwykle instalowane są zbiorniki zrobione z tworzyw sztucznych lub żelbetu. Ze względów higienicznych zawartość zbiorników na ścieki powinna być usuwana raz na 10-14 dni, z tego względu pojemność zbiornika powinna wynosić 8-10 m³.

Gdzie szukać korzystnych ofert?

Nabywając zbiornik najwygodniej jest skorzystać z Internetu. Znajdziemy tam najkorzystniejsze cenowo oferty producentów różnego rodzaju zbiorników. Wszystko, co musimy zrobić, to wpisać w wyszukiwarkę właściwą frazę, bądź wejść np. na i już w kilka sekund będziemy mogli przeglądać dostępne oferty.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-04-16 09:43:15