W jaki sposób kultura ma wpływ na nasze postrzeganie nowych technologii? Jak to wpływa na nasze życie?

Gdziekolwiek nie udamy się w świat wszędzie prezentuje się coraz bardziej identycznie. Mamy tu na myśli określone sklepy, które są już właściwie w każdym kraju, tak samo zresztą restauracje. Tak działa globalizacja, i choć możemy tego nie preferować, to niekiedy jest to bardzo wygodne, jak trafiamy do miejsca, które znamy choć jesteśmy na drugim końcu świata. Mimo tego są określone różnice, które powodują, że każde miejsce na ziemi jest raczej odmienne.
To zachowania kulturowe powodują, iż tak rzeczywiście jest. Bez względu na to, czy stołujemy się w tych samych miejscach, a może mamy podobne przyzwyczajenia, kiedy kupujemy w internecie, to jednakowoż każdy jest z odmiennej kultury, z innego kraju i rodziny. Mogą się tak więc określone zachowania powtarzać, ale kulturę ma się w sumie jedną i ona determinuje nasze zachowanie . Przykładów możemy mnożyć, lecz najbardziej to widzimy, jak się różnorodnie podchodzi do zdobyczy cywilizacyjnych całkiem nowego typu, jak mem. Oczywiście, śmieszna to zdobycz, lecz korzystamy z tego wszyscy, więc tworzy się pytanie, czy w każdym miejscu memy prezentują się podobnie?
komputer
Napisał: Highways Agency
Na podstawie: http://www.flickr.com
Oczywiście, iż nie, ponieważ z jednej strony każdy wie co to jest mem, ale czy w każdym miejscu na ziemi prezentuje się tak odmiennie. Otóż nie, i tu właśnie widać, jak określone wzorce kulturowe na nas wpływają, niekiedy są one bardziej wspólne, lecz zdarzają się i bardzo odmienne . Idealnie to też widać pod kątem wyboru nowych technologii, gdyż w jednym miejscu więcej osób wybiera komputery z Windowsem, w innym bardziej znane są komputery Apple. Identycznie w niektórych kręgach darmowe systemy operacyjne są jednymi godnymi polecenia, w innym ciężko sobie wyobrazić, żeby nie płacić za taki system.


Każdy więc funkcjonuje troszkę odmiennie, lecz nikt faktycznie nie może stwierdzić, że robi to samodzielnie, bez wpływu innych, gdyż zawsze wpływają na nas wspomniane wcześniej wzorce kulturowe. Dzięki nim jesteśmy przywiązani do pewnych działań i czujemy się bezpieczniej, zdarza się jednakowoż, że trochę jest nam ciasno w tego rodzaju gorsecie kulturowym (czytaj o darmowych systemach operacyjnych ). W zależności od tego, w jakiego rodzaju środowisku funkcjonujemy może być łatwiej lub program transportowy trudniej się z niego wyrwać, by funkcjonować trochę inaczej.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-12 16:18:46
Tagi: komputer, kultura, wzorce kulturowe