Skuteczny sposób zabezpieczenia danych w komputerze

Bezpieczeństwo informacji komputerowych jest dla mnóstwa firm oraz instytucji kwestią kluczową. To na dyskach trzymane są bardzo istotne informacje, dotyczące m.in. klientów firmy, księgowości czy bieżących projektów. Jeżeli byłyby przechowywane tylko na pojedynczym dysku, a ten uległby uszkodzeniu, może to grozić bardzo znacznymi następstwami.
oświetlenie
Napisał: Sunset Removals
Na podstawie: http://www.flickr.com


Dlatego też informatycy rekomendują używanie narzędzia jakie, choć system operacyjny komputera "widzi" jako jeden dysk, w praktyce jest złożony z od paru do nawet kilku setek dysków twardych. Narzędzie to określane jest jako macierz dyskowa oraz jest istotnym elementem pamięci masowych. Macierz jest wykorzystywana do administrowania i udostępniania informacji, które są przetwarzane przez daną spółkę czy też instytucję. Używanie macierzy dyskowych może zagwarantować bezpieczeństwo danych przez ich kopiowanie. Macierze te są sprzedawane w opcji do montażu wewnątrz serwerów lub w wersji zewnętrznej. Poszczególne dyski połączone są w tak zwane grupy RAID, a dowolna z nich jest podzielona na tak zwane partycje.


Osoby odpowiadające za jakiekolwiek rozbudowane środowisko IT, powinny (jeśli jeszcze tego nie zrobiły), zdecydować się na wykorzystanie takiego rozwiązania. Wcielenie go w życie na pierwszym etapie planowania infrastruktury, pozwoli na zminimalizowanie ewentualnych kłopotów przy jego późniejszej rozbudowie. Kolejną poza bezpieczeństwem, zaletą wynikającą ze stosowania macierzy, jest możliwość korzystania z wieloprotokołowego dostępu do magazynowanych informacji.
Jeszcze odmienną zaletą jest redukcja obciążenia procesora serwera oraz niezwykle łatwa administracja całym systemem, a ewentualna późniejsza jego rozbudowa jest transparentna dla reszty tego systemu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-12 15:22:07
Tagi: montaż, rzeczy, dyski