Do czego da się wykorzystać różne płyty do szalunku?

Oszalowanie to konstrukcja składana tymczasowo podczas zalewania betonu np. pod cokoły, jaka tworzy formę dla płynnego cementu i jest zdejmowana dopiero po jego zastygnięciu. Ze względu na to, że rola oszalowania jest na budowach tak ważna, płyty szalunkowe tym samym muszą być adekwatnie wybrane, żeby praca była milsza i mniej niekomfortowa. Odpowiednie wybranie płyt szalunkowych to kryterium powodzenia budowy.

Płyta szalunkowa
Coraz częstszą modą jest stosowanie płyt o idealnie równej powierzchni po to, by mieszanka betonowa nie kleiła się do szalunku, a w konsekwencji, aby wytworzona betonowa struktura miała perfekcyjnie równą powierzchnię. Dawniej wkorzystywano w tym celu stosowne oleje lub substancje syntetyczne, którymi smarowano płyty (aktualna oferta do przejrzenia: płyty modelarskie) szalunkowe, by ograniczyć ich przylepność. Miało to też na celu ochraniać oszalowanie przed wodą - polecamy.

Cechy antyadhezyjne szalunku są szalenie istotne, ponieważ niepodatność na zawilgocenie przekłada się na brak zniekształceń, tzw. stabilność geometryczną. Po to, by ulepszyć właściwości oszaowania najczęściej stosuje się popularne płyty MFP (wiórowe) lub wielowarstwowe płyty szalunkowe, które można dostać już w ofercie wielu firm.

Oba nadmienione rodzaje płyt mają podobne cechy – gwarantują maksymalnie dużą trwałość (nie deformują się pod naciskiem niestwardniałej substancji ekstremy) i niewielką nasiąkliwość a także prostotę mycia, która daje możliwość wielokrotne zastosowanie tych samych płyt. To wszystko jest bardzo istotne w trakcie zalewania konstrukcji ekstremowych, ponieważ wpływa na wartość inwestycji, jakość zrobienia i prędkość pracy.

Płyty szalunkowe tego typu zapewniają gładkie powierzchie cementu, brak wypaczeń, najlepszą jakość powierzchni, dużą twardość i bardzo dobrą obciążalność. Zewnętrzne powłowki płyt tego rodzaju są dodatkowo zabezpieczane warstwą kleju akrylowego lub odporną syntetyczną żywicą, aby zagwarantować najlepszą jakość szalunku, a właśnie o to się rozchodzi niejednemu inwestorowi sięgającemu po płyty szalunkopłyty (sprawdź- www.prymat.net/)]

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-12 16:20:11
Tagi: praca, jakość, inwestycja, betonu, płyty MFP