Zaliczka na podatek od wynajmu, rozliczanie podatku za najem

Kiedy chcemy od kogoś zacząć wynajmować mieszkanie często nie mamy bladego pojęcia na temat wynajmowania lokalu mieszkalnego. Ale to nie my musimy wszystko wiedzieć, o wiele więcej musi wiedzieć osoba, która chce konkretne mieszkanie nam wynajmować. Istnieje coś takiego jak zaliczka na podatek od najmu.

Jest ona konieczna do uiszczenia w Urzędzie Skarbowym, gdy istnieją przychody właśnie z najmu nieruchomości (sprawdź koniecznie na stronie www). Podatnik ma 2 opcje może postawić na ryczałt lub pomyśleć o podatku dochodowym.

Wnętrze mieszkania
Napisał: Martin Pulaski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Po podjęciu decyzji powinien ją zgłosić w Skarbówce. Jeżeli mamy zamiar wynająć mieszkanie i nie do końca ogarniamy prawne aspekty w tej kwestii to wizyta w Urzędzie Skarbowym pozwoli nam wszystko zrozumieć. Tam otrzymamy informacje, do czego będziemy zobowiązani, jeśli zechcemy wynająć mieszkanie. Możemy również pójść do prawnikalub zapytać kogoś znajomego, kto również zajmuje się wynajmem. Chociaż tu możemy zostać zaskoczeni, bo niestety nadal istnieje wynajmowanie komuś mieszkania ot tak, bez formalności, co nie jest zgodne z prawem.

Wynajęcie mieszkania plus niezbędne formalności Wszystkie pracujące osoby zdają sobie sprawę, że nadchodzi taki moment w roku, w którym trzeba rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Możliwości jest parę, bo można samemu się rozliczyć, możemy również poprosić o pomoc urzędnika we wspomnianym Urzędzie Skarbowym, można również iść do księgowego lub pomyśleć o rozliczeniu przez Internet. Jeśli już kilka razy pod rząd rozliczaliśmy się to kolejny raz już nie będzie nas zaskakiwał. Ale jeśli jest tak, że pierwszy raz dochodzi do tego wszystkiego rozliczenie podatku za najem wtedy można mieć problem, bo niby skąd mamy wiedzieć, jaki konkretnie Pit nas obowiązuje .

Salon w mieszkaniu
Na podstawie: www.morguefile.com
Tak samo jak w sytuacji, gdy miewało się kłopot z normalnym PIT-em możemy pójść do Skarbówki i tam uzyskać niezbędne informacje lub pójść do księgowej, która jak wiadomo za opłatą wszystkim się zajmie. Jest to najlepsza opcja, bo przy takim wyborze zyskujemy pewność, że nie będziemy musieli robić żadnej korekty do swojego rozliczenia. Reasumując pamiętajmy, że jeżeli przyjmujemy środki za najem mieszkania to musimy się z tego rozliczyć. To nie jest tak, że można tego nie zgłaszać, bo jeśli taka sytuacja nie będzie zgłoszona, to potem możemy zapłacić naprawdę ogromną karę.


Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 11:26:50
Tagi: PIT, Urząd Skarbowy, wynajem, podatek dochodowy, wynajęcie mieszkania