Budowa domu – zgłoszenie budowania i pozwolenie budowlane|Inwestycja budowlana - od czego rozpocząć?|Inwestycja w budowę domu czy mieszkanie - na co się zdecydować?

Budowa domu to bardzo skomplikowana inwestycja, którą łatwiej przeprowadzić, planując odpowiednio wcześniej poszczególne etapy prac budowlanych. Trzymając się planu, łatwiej przewidzieć koszty w konkretnym etapie jak również materiały, które są potrzebne do określonych prac. W planach przygotowań ująć trzeba przede wszystkim uzyskanie pozwoleń na budowę. Inwestycje budowlane trzeba zacząć od dopełnienia formalności, które są podstawą rozpoczęcia budowy.


inwestycje mieszkaniowe
Napisał: Frerk Meyer
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wszelkie istotne pozwolenia, wiążą się zazwyczaj z długim okresem oczekiwania na ich wydanie, dlatego warto wcześniej zatroszczyć się o złożenie niezbędnych dokumentów, by nie opóźnić procesu realizacji inwestycji. Pierwszym krokiem jest staranie się o pozwolenia na budowę. To dopiero początek uciążliwej drogi formalności, jakie musimy dopełnić. Kolejnym etapem jest przed rozpoczęciem inwestycji – wybór kierownika budowy oraz właściwe oznakowanie całości inwestycji. Kierownikiem budowy nie może być osoba przypadkowa, w tym wypadku powinna posiadać odpowiednie kompetencje i uprawnienia, które pozwalają pełnić wskazaną funkcję. Przestrzeganie przepisów w zakresie całego procesu budowy, opiera się na zaakceptowaniu kolejnych etapów budowy i zapewnieniu dopełnienia wszystkich obowiązków w zakresie bezpieczeństwa. Kierownik budowy dokonuje także wpisów w książce budowy, dokumentującej przebieg całego procesu. Inwestycje budowlane w postaci rozpoczęcia prac budowlanych, trzeba zgłosić we właściwym inspektoracie ds. nadzoru budowlanego. Należy to uczynić na siedem dni przed rozpoczęciem działań na terenie budowy. Na tym etapie niezbędne jest także posiadanie poświadczenia od kierownika budowy, że będzie sprawował nadzór nad prowadzoną inwestycją. Kolejnym krokiem jest założenie dziennika budowy (rozwinięcie zagadnienia> odwiedź ten serwis http://profence.co zapraszamy), w którym będą rejestrowane wszystkie działania na terenie inwestycji. Należy przybić na niej pieczątkę odpowiedniej instytucji, która udzieliła pozwolenia na budowę. By dopełnić wszystkim formalności, przed rozpoczęciem prac, teren budowy musimy oznakować specjalnymi tablicami informacyjnymi, które znajdą się w widocznym miejscu.


nowe mieszkanie
Napisał: Martin Pettitt
Na podstawie: http://www.flickr.com
Muszą zawierać m.in. informacje takie jak: imię, nazwisko i numer tel. inwestora, dane określone w pozwoleniu na budowę, dane kierownika budowy, dane autora projektu jak również numery tel. służb mundurowych – policji, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego. Warto wiedzieć, iż pozwolenie na budowę jest ważne przez okres 3 lat od daty jego wydania, po wskazanym okresie traci swoją ważność i na jego podstawie nie można rozpocząć budowy, trzeba postarać się o nowe pozwolenie. Jak widać, jest to dosyć skomplikowany proces, więc warto rozważyć wcześniej również inwestycje mieszkaniowe, których szczególnie jest sporo w dużych miastach. Nowoczesne, mieszkania piętrowe z ogródkiem mogą okazać się doskonałą alternatywą dla budowy domu. Tym bardziej, iż inwestycje mieszkaniowe z roku na rok są coraz bardziej zróżnicowane. Nie są to już jedynie bloki, ale także przestronne domy szeregowe.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 09:39:53
Tagi: miasto, budowa, prace, realizacja