W jaki sposób przyjąć do pracy pracobiorcę z Ukrainy?

Liczba Ukraińców pracujących w naszym kraju bezustannie wzrasta. Są konieczni polskiej gospodarce oraz cenieni m.in. za pracowitość.
rzut - firma
Napisał: Gobierno de Chile
Na podstawie: http://www.flickr.com


Z ich zatrudnieniem łączy się kilka ponadprogramowych obowiązków.


Obywatele Ukrainy pragnący pracować w Polsce przynależą do wspólnoty cudzoziemców zza wschodniej granicy, którzy podlegają trochę łatwiejszym procedurom legalizacji zatrudnienia w naszym kraju. Do tego samego grona należą też pracownicy z Rosji, Białorusi jak też Gruzji. Aby legalnie zaangażować pracobiorcę z Ukrainy musimy złożyć w odpowiednim dla siedziby firmy PUP dokument o nazwie: deklaracja o zamyśle powierzenia przeprowadzania pracy obcokrajowcowi.

Czy masz chęć przejrzeć kolejne teksty? Zatem zachęcamy do kliknięcia w link - pod nim oczekuje na Ciebie autorska strona www (https://super-edu.pl/korepetycje).

Gdy powiatowy urząd pracy zarejestruje daną deklarację, wtenczas chlebodawca może je odebrać i od tej chwili legalnie zaangażować pracobiorcę z Ukrainy. Nie jest przy tym niezbędny tak zwany test rynku pracy. Wpis deklaracji zajmuje urzędom niekiedy jeden dzień, czasami o wiele dłużej. Na podstawie takiego pisma pracownicy z Ukrainy mogą starać się o wizę roboczą. Dogłębne informacje na temat wiz dla Ukraińców odnajdują się na stronie polskiej ambasady w Kijowie. Cudzoziemca można w naszej ojczyźnie zatrudnić tylko na podstawie umowy na piśmie, szczególnie umowy o pracę bądź też w oparciu o umowę cywilnoprawną.
Pracownika cudzoziemca zatrudnionego na umowę o pracę powinno się normalnie, tak samo jak polskiego pracobiorcę, zameldować w ciągu 7 dni do ubezpieczenia Drukiem ZUS ZUA, z owym odstępstwem, że zamiast numeru PESEL trzeba wbić numer paszportu. Mieszkańca Ukrainy przynależy dodatkowo zameldować w miejscu pobytu wedle typowej procedury.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 14:40:12
Tagi: dom, firmy, Druk, temat