Jakie stosuje się obecnie sposoby łączności oraz dlaczego są one lepsze od telefonów?

Ludzie mają możliwość porozumiewać się ze sobą na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest znana od kilkudziesięciu lat technika radiowa, która używana jest do dziś przez m.in. różne służby mundurowe lub lecznicze.


Dla niektórych osób radiokomunikacja to hobby, które może łączyć się z ich pracą zarobkową. Jest to jednak bardzo szeroka dziedzina, którą można by rozdzielić na kilka głównych działów. Do pierwszego z nich można by zaliczać urządzenia, których mogą używać osoby prywatne (bez wyrabiania jakichkolwiek zezwoleń) urządzenia PMR czy też bardzo popularne radia CB. Telefony PMR zezwalają na przeprowadzanie połączeń w zasięgu ok. 1 kilometra. Radia CB z kolei to prawie obowiązkowe wyposażenie wszystkich zawodowych kierowców, a ich zakup może się zwrócić w terminie zaledwie paru dni. Innym działem mogłaby być radiokomunikacja amatorska, która działa na analogicznej zasadzie jak radia CB, przy czym dostęp do wykorzystywanych w tamtym miejscu fal radiowych wymaga wyrabiania licencji oraz zdania odpowiedniego testu. Dla praWDziwego krótkofalowca największą dumą jest przeprowadzenie udanej rozmowy na naprawdę długim dystansie, np. Europa-Stany Zjednoczone.


Trzecim rodzajem jest łączność profesjonalna, w której nie może być miejsca na jakiekolwiek niedociągnięcia. Taki wariant transmisji jest wykorzystywany przez różnorodnego rodzaju służby, przykładowo policję, straż graniczną czy też wiele innych.
Radiokomunikacja specjalistyczna jest o tyle korzystniejsza od przykładowo telefonii komórkowej, że nie ma tu opłat nawiązywania połączenia, ani tym bardziej samej rozmowy. Przeważająca większość służb stosuje pasma UKF. Odległości między stacjami bazowymi a pojazdami przykładowo drogówki czy pogotowia wynoszą ok. 50km.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-02 10:33:16
Tagi: budowa, telefon, dostęp, WD