W jaki sposób 50 lat wstecz radzono sobie z ogrzewaniem domów, a jak dzisiaj podchodzimy do tego tematu

W naszych szerokościach geograficznych trzeba nastawić się, że co najmniej przez pół roku kalendarzowego pali się w piecach. Ogrzewanie pozostaje tak bardzo ważną instalacją, że żaden posiadacz mieszkania nie może wprowadzić się na stałe, jeżeli w piwnicy nie zamontowano np. pieca co. Jednak wraz z rozwojem nowych technologii pojawiły się na rynku rozwiązania, które całkowicie zrewolucjonizowały nasze myślenie o ogrzewaniu.


Pompa ciepła
Napisał: Peter Stevens
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przed półwieczem obiekty ogrzewano przede wszystkim tradycyjnym opałem, czyli węglem brunatnym lub ewentualnie drzewem. Z upływem lat ekologia stała się modna, co w rezultacie stało się powodem tego, że w naszych piwnicach zaczęły się pojawiać zupełnie inne maszyny.

Stare piece kaflowe i metalowe piecyki zostały wyparte najpierw przez solidne i ciężkie piece co, które skądinąd działają do po dzień dzisiejszy i mając się całkiem dobrze. Ich ogromną zaletą bywa fakt, że można w nich palić wszelkiego rodzaju surowce, od węgla kamiennego poczynając, a na papierze kończąc. Jednak teraz producenci systemów grzewczych koncentrują swoją uwagę na odnawialnych źródłach energii, czyli np. na świetle słońca.

Rewolucja była w stanie się urzeczywistnić dzięki takim sprzętom jak pompy ciepła (wejdź na stronę i dowiedz się więcej). Działają one na zasadach określonych przez fizykę, zatem bazują na teorii, którą ludzkość zdobywała przez wieki. Ciepło do grzania mieszkalnych murów bywa pozyskiwane z podłoża, lecz na tym nie finał. Udaje się nawet do wspomnianych celów wykorzystać także wodę, a nawet powietrze.
Rekuperator
Napisał: ARCHIPELAG
Na podstawie: ARCHIPELAG
Branie energii cieplnej ze znanych od znanych od starożytności żywiołów jest bardzo opłacalne, gdyż pompy ciepła są też wykorzystywane do ogrzewania bieżącej wody. W ten sposób można, jak widać, zaoszczędzić na opłatach za prąd - gniazdka multimedialne - (polecana firma Nanoterm).

Rekuperacja to wyraz, który nie tak dawno zadomowił się w ojczystych słownikach. Słowo to określa także czysto fizyczne zasady, a poza tym ma całkiem dużo wspólnego z obecnie pozostającą w modzie ekologią. Reguła zdrowego rozsądku uzmysławia nam, że nie wypada trwonić jakiejkolwiek energii i to pryncypium dotyczy też instalacji co. Wykorzystanie wszelkich możliwości bywa o tyle istotne, że rachunki związane z prowadzeniem domu i w tym przypadku będą spadały.

Masz jeszcze minutę? Jeśli tak, to zapraszamy Cię do nowej witryny, na której przygotowaliśmy atrakcyjne wpisy - wejdź w link hurtownia hydrauliczna wrocław.

Kto zatem jeszcze nie zna dobrodziejstw, które bywają powiązane z wyrazem rekuperacja, powinien jak najprędzej przejrzeć specjalistyczną prasę lub poczytać stosowane fora internetowe.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 11:05:40
Tagi: ogrzewanie, centralne ogrzewanie, piec, energia cieplna, piec co