Gruntowe, czy powietrze woda – kupujemy pompy ciepła

W miarę upływu lat, ludzie stają się coraz bardziej ekologiczni, zwłaszcza, że rozwiązania przyjazne dla otaczającego świata są przeważnie także alternatywami bardzo atrakcyjnymi z finansowego punktu widzenia. W nowych domach ochoczo używa się pompy ciepła, jednak ich odmian jest tak dużo, iż często nie wiemy, co wybrać.

Wszystkie pompy ciepła działają w podobny sposób: czerpią ciepło z naturalnego źródła i oddają je do wnętrza domu, wpływając na ogrzanie domu oraz użytkowanej w nim wody. Najpopularniejsze rodzaje to pompy ciepła powietrze woda i pompy ciepła gruntowe - . Jedne i drugie posiadają swoich sprzymierzeńców, jak i oponentów.

Pompa ciepła
Napisał: Bryn Pinzgauer
Na podstawie: http://www.flickr.com
To, jakiego typu pompę zakupimy, musi być zależne nie tylko od naszej sytuacji ekonomicznej, ale także od warunków środowiskowych, w jakich przebywamy. Pompa - kliknij i sprawdź - ciepła powinna być dobrana ściśle do zakresu temperatur otoczenia, wielkości i kształtu działki, pokrycia gruntu i od popytu na ciepło, czyli od kubatury domu i rodzaju użytej izolacji.Jeśli chodzi o pompy ciepła powietrze woda, czerpią ciepło z powietrza. Tego rodzaju pompa (sprawdź informacje) nie wymaga złożonych procesów przygotowawczych, więc jej montaż jest niedrogi, trzeba jednak zauważyć, że ekonomiczność urządzenia pogarsza się, kiedy na podwórku temperatura jest niska (zobacz koniecznie).

Pomimo, że najnowsze pompy ciepła działają nawet w temperaturze -20 st. C., nie wolno zapominać, że w chwili, gdy temperatura powietrza jest bardzo niska, cena otrzymania ciepła gwałtownie wzrasta, ponieważ wzrasta ilość energii elektrycznej, użytej do wygenerowania ciepła. Tańsze w eksploatacji są pompy ciepła gruntowe, jednak w ich przypadku zamontowanie maszyny jest zadaniem trudnym i generuje duże koszty.
Najlepszy efekt daje bowiem użycie pompy z pionowymi wymiennikami ciepła, zlokalizowanymi głęboko w ziemi. Bardziej oszczędnym, lecz jednocześnie mniej efektywnym sposobem, jest użycie wymienników poziomych.

Niezależnie od tego, jaką pompę ciepła nabędziemy, koszty ogrzewania i tak bardzo zmaleją, w stosunku do tradycyjnych metod grzewczych. Inwestycja w pompę ciepła zwróci się w ciągu paru sezonów, w następnych latach przynosząc nam już konkretne zyski. Dodatkowo, stawiając na nowatorskie metody pozyskiwania ciepła, chronimy środowisko naturalne i zapewniamy sobie dobrą jakość powietrza w miejscu, w którym żyjemy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 11:05:40
Tagi: koszt, budynku, izolacja, Energia, ekonomicznego