Energooszczędne domy w modzie

Dom może kojarzyć się z dużymi kosztami utrzymania. Pojawia się jednak moda od dawna stosowana na świecie: domy energooszczędne i pasywne. Od 2013 r. dzięki dofinansowaniu będzie można mniej wydać na ciepły dom.
Zimne, standardowe budownictwo czasami doskwiera właścicielom. Rachunki w zimie potrafią przerazić każdego. Roczne zużycie energii w takim domu to nawet 120 kWh. Ratunkiem okazują się domy energooszczędne, potrzebujące w okolicach 40 kWh przez rok, a nowatorskie technologie pasywne to mniej więcej 15 kWh! Wszystko wskazuje na to, że dobrze jest zainwestować w energooszczędne rozwiązania. Można po prostu wyszukać 'domy parterowe projekty' i zobaczyć, jak są bardzo różne. Co trzeba dowiedzieć się o oszczędnych domach?

mieszkania energooszczędne
Napisał: stephen bowler
Na podstawie: http://www.flickr.com
Różnica między pasywnymi a energooszczędnymi domami

Żeby dom (jesteśmy tutaj) zasłużył na tytuł energooszczędnego, musi wypełnić konkretne wymogi odnoszące się do energii właśnie. Domy pasywne są zdecydowanie mocniej obwarowane regułami i w związku z tym roczny koszt utrzymania to bezwzględnie niewielkie kwoty. Kluczem do sukcesu jest izolacja i nowatorskie sposoby odzyskiwania ciepła. Dom (zobacz w serwisie) energooszczędny może mieć warstwę izolacyjną grubości 20 cm, a pasywny minimum 30 – to dużo więcej niż tradycyjne budownictwo.

Budownictwo pasywne w pewnym sensie w Polsce funkcjonuje jako ciekawostka, ale inwestorzy zwracają uwagę kupujących na tę technologię. Są faktycznie droższe około 10% od murowanego domu, a inwestycja zwraca się mniej więcej 30 lat. Stąd też przegrywają z mniej skomplikowanym budynkiem energooszczędnym, a projekty domów szkieletowych są ciągle modniejsze. W związku z tym, że wymagania budowy domów pasywnych naprawdę ograniczają projekt. Dom pasywny nie ma dodatkowych elementów, takich jak balkony. Od strony południowej musi być mocno przeszklony (przy pomocy takich elementów i usług jak na w tym miejscu - www.myglass.eu/uslugi/obrobka-szkla/hartowanie-szkla/). Ta technika wymyślona w Niemczech wykorzystuje stosowane zasady budownictwa energooszczędnego, ale kładzie większy nacisk na odzyskanie ciepła. Ludzie, sprzęty domowe – to też źródła energii.

Dopłaty do kredytówW 2013 r. ruszył program dopłat do kredytów na energooszczędne budownictwo. Można dzięki niemu oszczędzić nawet 50 tys. zł. Program dofinansuje nie tylko domy, ale również mieszkania w budynkach energooszczędnych.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 10:02:10
Tagi: domy, izolacja, źródła energii, inwestorzy