W jaki sposób się robi dżem, a jak konfiturę?

Konfitura, dżem - czy to nie jedno? Obecnie już mało kto odróżnia owe 2 warianty przetworów, ponieważ na ogół nabywamy je gotowe w słoikach.
A diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach, czyli w sposobie przygotowania oraz proporcji składników. Sprawdź, w jaki sposób się robi dżem, a w jaki sposób konfiturę.


Dżem wykonuje się z owoców oraz cukru – można także dodać środków żelujących, jednakże z uwagi na dominującą modę eko nie rekomendujemy owej „chemii”. To właśnie cukier jest w klasycznym dżemie (a również rzecz jasna w konfiturach) tym środkiem, który konserwuje produkt. Im więcej cukru i mniej wody, tym dżem jest trwalszy. Podług norm spożywczych w przypadku dżemu treść owoców musi wynosić co najmniej 35 g w 100 gRAMach wyrobu (a więc ok. 65 proc. cukru). Tak kwestia wygląda w przetwórni w którym to miejscu dżem preparuje wyparka rotacyjna. Kiedy jednak robimy dżem w domu, dodajemy cukru „na smak” - tyle, by dżem był pyszny – do kwaśnych owoców sporzej, do słodszych skromniej. Gęstość nadają mu również pektyny naturalne zawarte w owocach, których sporo jest dla przykładu w śliwkach a także porzeczkach.


Jednakże dżemu nie gotujemy parokrotnie, tak jak konfitur; wyróżnia go również to, iż owoce mogą być pokrojone a także troszeczkę rozgotowane.


biznes - fotogram
Napisał: Piotr Drabik
Na podstawie: http://www.flickr.com


Konfitura są to owoce smażone w cukrze. Używa się do nich całych (względnie połówek) owoców po czym smaży się je w bardzo lepkim syropie (obejmującym 60-70 proc. cukru). Owoce w syropie podgrzewa się na niedużym ogniu, by się nie rozgotowały, po czym zostawia do ostygnięcia, a później znowu zagotowuje.
Ten proces trzeba powtarzać 2-3 razy. W przetwórni proces ten jest w pełni zautomatyzowany. Nieomal w każdym zakładzie przemysłowym, urządzeniu czy też w maszynie znajdziemy przykładowo czujniki zbliżeniowe.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-17 14:02:24
Tagi: wagi, RAM, typ