Co to jest gramofon oraz z jakiego powodu mógłby przydać się przy gotowaniu jajek?

Czy też w obecnym, XXI już przecież wieku ludzie słuchają muzyki tylko na telefonach komórkowych i ewentualnie w samochodowym radio? Oczywiście, że nie. Prawdziwi audiofile wciąż wykorzystują, zapomniane wydawać by się mogło, urządzenia.


Z jakiego powodu? Ponieważ dźwięk nagrany na znacznej czarnej płycie winylowej uważany jest ogólnie za "prawdziwy" albo pełny.


grafika komputerowa
Napisał: Daniel Rehn
Na podstawie: http://www.flickr.com
Trzaski, które towarzyszą odtwarzaniu dźwięków na takowym urządzeniu jak gramofon dodają tylko uroku. Taki w pewnej mierze, zwłaszcza dla niektórych osób, pamiątek czar. Nie należy się zatem dziwować, że w sklepach wciąż przystępne są tego rodzaju urządzenia. Co więcej, jest to faktycznie ciekawy zamysł na upominek dla wszelakiego miłośnika muzyki. I to wcale niezupełnie takiej poważnej, choć ona, jak nietrudno jest się domyślić, brzmi w takich uwarunkowaniach najlepiej. Należałoby wspomnieć, że protoplastą patefonu jest tak zwany fonograf, z którego odziedziczył poniekąd jego zasadę funkcjonowania. Posiada obracającą się płytę, która posiada zapisane informacje, a które odczytywane są za sprawą specjalnej igły.


Należałoby dopowiedzieć, że płyta gramofonowa obraca się w sprzęcie z kilkoma ewentualnymi do ustawienia szybkościami, z jakich jedną z najbardziej popularnych jest szybkość 33 i 1/3 obrotu na minutę. Ciekawostką jest to, że powyższy fakt można w co poniektórych sytuacjach wykorzystywać wręcz do... gotowania jaj. To prawda, ponieważ jeśli nie ma się jakiegoś zegarka, starczy wtedy liczyć obroty płyty.


Sto to jajko ugotowane na miękko, 300 to jajo na twardo. Niemniej jednak gramofon powinien służyć przede wszystkim do słuchania dźwięków. Istnieją aktualnie modele dla wymagających, które potrafią być warte nawet kilkanaście tys. PLN.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-17 14:07:59
Tagi: koszt, ludzie, rzeczy, interes