Kupić gotowy dom czy może zdecydować się na jego samodzielne wybudowanie?

Nabycie nieruchomości bezpośrednio od dewelopera czy z drugiej ręki? Na odpowiedź składają się różne zagadnienia, zarówno od strony cywilno-prawnej, jak gustownej. W dzisiejszym artykule wymienimy kilka okoliczności, na które powinno się zwrócić uwagę. Są to parametry, które inaczej przedstawiają się na rynku pierwotnym, a inaczej na rynku wtórnym.Na rynku pierwotnym transakcje dotyczą nabycia nieruchomości bezpośrednio od inwestora (jest nim deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa). Osoba nabywająca staje się pierwszym właścicielem zakupionej nieruchomości. Z kolei na rynku wtórnym transakcje dotyczą zakupu nieruchomości od poprzedniego właściciela.

Mieszkanie kupione z pierwszej ręki może być w skończone pod klucz czy też być w stanie surowym. Do nas należy decyzja czy wykańczamy na własną rękę czy proponujemy to firmie budowlanej. Musimy jednak pamiętać, że wersja "pod klucz" stawia pewne ograniczenia w wyborze materiałów i urządzeń sanitarnych. Deweloper zarządza wzornikiem produktów, które nie zawsze będą w naszym guście. Proponuję więc, przed podpisaniem umowy, zapoznać się z ofertą i zestawić ją ze swoimi oczekiwaniami oraz posiadanym na to budżetem. Dużo domów na sprzedaż znajduje się pod Warszawą np. Magdalenka.Zazwyczaj rynek wtórny posiada nieruchomości, które były już wcześniej zamieszkiwane lub eksploatowane przez właścicieli. Mogą one posiadać fizycznymi nieruchomości (polecane nieruchomości na wynajem) np. zacieki, grzyby, popsute instalacje. Wielokrotnie w celu podwojenia szans na sprzedaż mieszkania, oferenci robią remont oraz dorzucają podstawowe umeblowanie. Są takie domy, które zostały zaprezentowane na sprzedaż jeszcze nieużytkowane, czyli zaraz po zakupie od dewelopera czy spółdzielni. I tutaj, tak jak na rynku pierwotnym, znajdziemy mieszkania w stanie surowym bądź wykończone. Opcji jest zatem więcej.

Cena mieszkania zależy od zlokalizowania miasta, propozycji spółdzielni lub dewelopera a także położenia osiedla w stosunku centrum. Cena metra kwadratowego jest większa w dużych miastach i w bardziej znanych prowincjach.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-14 14:32:26