Nieużywany sprzęt elektroniczny oraz elektryczny – co powinno się z nim zrobić?

Elektrośmieci, czyli niesprawny już sprzęt elektryczny i elektroniczny nie może trafiać do ogólnodostępnego pojemnika na śmieci. Utylizacja tego typu odpadów powinna być przeprowadzana w ściśle określony sposób. Co więc mają zrobić osoby, które chcą pozbyć się niesprawnej lodówki, zepsutych elektronicznych zabawek czy świetlówek, które się przepaliły?


W naszym kraju od 2005 roku wiążąca jest ustawa, która mówi, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powinniśmy oddać do punktu skupu, w którym odbiera się tego typu odpady. Zebrany w skupie zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny trafi następnie do firmy, w której przeprowadza się utylizację lub recykling - skorzystaj z promocji na odpad pvc: www.metal-plast.pl/oferta/skup-odpadow-pvc/ - tego rodzaju odpadów - utylizuj sprzęt AGD. Tego rodzaju odpady zawierają między innymi ołów, kadm i rtęć. Wymienione substancje są bardzo groźne, dlatego elektrośmieci nie mogą być wywożone na zwykłe wysypisko , na które trafia reszta śmieci. Warto jednak pamiętać, że mogą one zostać jeszcze raz wykorzystane, stąd zalecenie, by zużyty sprzęt medyczny- znam.swidnica.pl/ elektryczny i elektroniczny oddawany był we właściwe miejsce recyklingu bądź utylizacji.
sprzęt elektroniczny
Na podstawie: pixabay.com


Zużyte meble, sprzęt RTV i AGD, części od samochodu nie mogą trafiać na wysypisko śmieci. Gdzie jednak je wyrzucić? Kupując nową pralkę, nowy komputer lub nowe świetlówki, możemy zużyte oddać do sklepu lub punktu, w którym prowadzona jest ich naprawa. W zdecydowanej większości przypadków niektóre gminy raz w roku czy raz na sześć miesięcy ogłaszają zbiórki takiego niedziałającego już sprzętu RTV i AGD - dbaj o środowisko z firmą Utylnia. W ramach mających miejsce zbiórek można oddać także zużyte opony do samochodu lub motocykla i akumulatory. To wielkie ułatwienie dla mieszkańców, którym zależy na kondycji środowiska naturalnego.

Natomiast w innych gminach w punktach największego ruchu mieszkańców ustawiane są specjalne pojemniki, do których mieszkańcy mogą wrzucać niesprawne baterie i świetlówki. Wskazane działania mają przed sobą konkretny cel: dbałość o środowisko, w którym żyjemy. Wiedzieć warto, że za wyrzucanie elektrośmieci do tradycyjnych pojemników, w których gromadzimy odpady karane jest karą grzywny. Kara ta jest naprawdę dotkliwa, może wynosić nawet pięć tysięcy złotych. Nie opłaca się więc ich wyrzucać do zwykłych śmieci również ze względów finansowych. Taka grzywna może bowiem poważnie odbić się na kondycji naszego portfela.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 13:27:05
Tagi: recykling, Utylizacja, środowisko naturalne