Co to jest wzorcowanie suwmiarek i kto mógłby robić takową usługę?

Warsztaty to miejsca, gdzie naprawia się wszelkie elementy. To wie każdy. Wszakże czy też wszyscy pamiętają, że niektóre elementy powinny do siebie pasować co do nanometra? Jak to się wykonuje? Których używa się do tego celu narzędzi?


Są do takiego specjalne sprzęty metrologiczne.


efekty
Napisał: Cezary Borysiuk
Na podstawie: http://www.flickr.com


Niektóre z nich to szczególni spadkobiercy przyrządów, które były wykorzystywane do takiego zamysłu także dawniej, ale były unowocześnione. Doskonałym na to dowodem jest popularna suwmiarka, która pozwala na wymierzenie grubości poddawanego badaniu ciała stałego. W przeszłości były to narzędzia w pełni mechaniczne, aktualnie ich nowsze wersje posiadają przykładowo cyfrowy ekran. Istnieją poza tym suwmiarki czujnikowe zegarowe, specjalne oraz suwmiarki Schulza. Należy żałować, że może wydarzyć się okoliczność, kiedy suwmiarka pokazuje fałszywy wynik. Należałoby wtenczas wykonać czynność o nazwie wzorcowanie suwmiarek. Co prawda można jej dokonać samodzielnie, wszakże należy faktycznie wiedzieć, co się wykonuje. Poza tym taka naprawa nie przynosi pewności zgodności pomiarów.
Są jednak spółki, które są profesjonalistami w takich naprawach. Starczy tylko dostarczyć do niej takie narzędzie pomiarowe i już po paru dniach można by odzyskać naprawiony instrument. Należałoby bowiem wspomnieć, iż takowe wzorcowanie suwmiarek musi zostać zrobione jednogłośnie z aktualnymi normami oraz regułami jakości. Jest to czynność wyjątkowo dokładna, do wykonania której niezbędna jest fachowa wiedza i obszerne doświadczenie.


Jeżeli masz jakiś zakład naprawczy oraz do wykonywanych przez Twoją firmę usług używasz wszelakie przyrządy pomiarowe, naprawdę warto jest mieć gwarancję, że pokazują one poprawne wyniki.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 15:48:59
Tagi: czas, ekran, wiedza, pomiar, typ