Zobacz zasilacz anteny satelitarnej

Zakup i instalacja anteny satelitarnej niosą za sobą szereg pytań i czynności, które trzeba spełnić zanim antena zacznie normalnie pracować. Mając na wglądzie budownictwo, położenie geograficzne, a nawet kwestie pogodowe, istotne staje się solidne zainstalowanie anteny z talerzem. Podobnych problemów nie mają użytkownicy nadajników cyfrowych.

Piloty do tv
Napisał: Kelly Sikkema
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wielkości talerzy anten satelitarnych (antena cyfrowa) rozpoczynają się od 60 cm średnicy. Takie proporcje klasyfikują anteną jako małą. Talerze rosną niemal proporcjonalnie aż do 120 centymetrów – talerz tej wielkości to koszt blisko 120-140 złotych. Przy gabarytach większej średnicy cena anteny wzrasta diametralnie - równie wielkie rozbieżności dotyczą różnic cenowych. Za „duże”, 1,5-metrowe anteny możemy zapłacić blisko trzysta, czterysta (a nawet tysiąc złotych). Niezależnie od uwarunkowań typowa antena satelitarna powinna mieć talerz o średnicy 85 cm lub trochę więcej. Rodzaje anten o średnicy powyżej 1,5 metra to uzasadniony wybór raczej tylko dla mieszkańców przestrzeni ze słabym zasięgiem i kontaktem z satelitami.

Większość anten produkowana jest z materiałów aluminiowych. Dużą rolę odgrywa sam montaż popularnych czasz. Przy wadliwym zamontowaniu klasycznej „miski”, warunki atmosferyczne (np. bardzo silny wiatr) mogą spowodować jej odczepienie i upadek z dużej wysokości. Dlatego lepiej mocować anteny satelitarne na mocnych śrubach i dodatkowych wspornikach – bezpieczeństwo ponad wszystko! W nowszych generacjach anten cyfrowych znikają talerze, rosną zaś wymagania co do wzmacniaczy. Odstępstwem są anteny dookólne, z niewielkimi talerzykami o średnicy 20-26 cm. Przeznaczone są pod miejsca odludne, jak i parapety za oknem w gęsto zamieszkanych wieżowcach. Anteny telewizyjne (kliknij tu po więcej informacji:telewizyjna antena naziemna) występują zazwyczaj w parze z dekoderami cyfrowymi. Temat zasięgu przechodzi powoli do historii - już nie chodzi tylko o talerz (paraboliczny czy offsetowy), a czułość i potencjał zasilacza, dającego lepszy obraz i więcej kolorów. Choć analogiczne pakiety zostają wycofane, wielopasmowe nadajniki cyfrowe dają użytkownikom opcję podwójnego oglądania, w wersji cyfrowej i analogowej. Zasięg jakościowego odbioru w cyfrowych nadajnikach liczy się na dziesiątki kilometrów - pozwalają one na odbiór blisko 70 kanałów.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-31 08:40:12
Tagi: antena satelitarna, Anteny telewizyjne