Niezwykle szczegółowe wyniki pomiarów masy wykonane za pomocą wag elektronicznych.

Waga jest to narzędzie przy użyciu, którego mamy możliwość perfekcyjnie wyznaczyć masę dowolnego ciała. Przyrząd ten renomowany był już w starożytności i były to wagi szalkowe, jakie funkcjonowały na zasadzie równoważenia się mas kilku ciał z czego masę pierwszego ustawialiśmy przy wykorzystaniu wzorców. Podstawowe wagi jednoszalkowe powstały w roku czterdziestym piątym zeszłego stulecia w Szwajcarii. Pomimo tego w obecnych czasach takiego typu wagi są już wyjątkowo sporadycznie spotykane.

waga apteczna
Na podstawie: www.wagi-elektroniczne.pl
W dzisiejszych czasach używa się elektroniczne wagi a także nowoczesne wagi jednoszalkowe. Bardziej atrakcyjne są wagi mikroprocesorowe, ponieważ ich wymiar jest niezwykle dokładny jak ten zrealizowany przy pomocy wagi szalkowej. Każda waga elektroniczna wyposażona jest w czujnik tensometryczny. Czujnik tensometryczny jest bardziej znany pod powszednią nazwą tensometru. Zwykle wykorzystywane są tensometry oporowe, jakie cechują się dość wysoką precyzją i starannością. W dodatku posiadają niewielkie wymiary, są odporne na drgania i wstrząsy jak i powinny pracować w trudnych warunkach ( nadzwyczaj wysokie temperatury jak i ciśnienie). Szczegółowość takiej wagi jest wyjątkowo duża a także zależna jest od wykorzystanego układu tensometrycznego. Bardzo dokładne wagi, jakie teraz jesteśmy w stanie napotkać na rynku dokonują pomiaru z dokładnością do setnych części miligrama, jak tu - . Owe wagi są wagami analitycznymi jak i wykorzystuje się je do niebywale szczegółowych pomiarów. Idealnym przykładem będzie jubiler, jaki to musi z bardzo dużą dokładnością oszacować wagę kruszca.zestaw czujników
Napisał: SparkFun Electronics
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jednakże, by dokonywać tak precyzyjnych pomiarów i aby te pomiary były realne muszą być zrealizowane warunki pomiarowe. A więc pomiaru realizujemy na specjalistycznym stole, który będzie słabo podatny na wibracje, przy odpowiedniej temperaturze jak i wilgotności powietrza. Natomiast tak idealne pomiary przeprowadza się niebywale mało i mało kto żąda tak dokładnych pomiarów. Reasumując: aktualnie najbardziej stosowanymi wagami są wagi elektroniczne, jakie wykorzystują czujniki tensometryczne. Są to najdokładniejsze wagi, które używane są do precyzyjnych pomiarów i jakie do określenia realnej wagi potrzebują odpowiedniego środowiska pomiarowego.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-31 08:40:47
Tagi: jubiler, pomiar, tensometr