Kuchenka gazowa a gra polityczna

W świetle niedawnych wydarzeń za naszą wschodnią granicą, coraz coraz bardziej istotne wydaje się być sklecenie niezależnego od Rosji systemu dostarczania metanu. Po wielu analizach powstał projekt, ażeby w Świnoujściu stanął gazoport, gdzie statki przenoszące gaz ziemny mogłyby zrealizować przeładunek gazu, a ten byłby dalej transportowany wprost do eksploatatora za pomocą rur bądź w odpowiedni zbiornik na gaz a następnie przewożony dalej, ciężarówkami bądź też koleją. Taki gazoport będzie przyjmować metan od rożnych dostarczycieli, co w istotny sposób wpływałoby na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, w związku z tym byłoby to przedsięwzięcie, które pomogłoby nam się zabezpieczyć przed potencjalnymi problemami z dostawą gazu z Rosji.
Gaz, palnik
Napisał: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Nie jest bowiem dobrze uzależniać się od jednego partnera, ponieważ wyłączność nie tylko podwyższa koszty gazu, ale może również powodować kłopoty natury politycznej, jak pokazał przykład Ukrainy w 2009 roku - przykręcony kurek z gazem jest nie mniej efektywny jak dywizje czołgów.

Odpowiada Ci ten materiał? Ekstra, jednak kliknij ponadto tutaj - przeczytasz tam niezwykle unikalny serwis www (https://domymax.pl/), który również okaże się dla Ciebie interesujący.

Jedyną osłoną przed niepożądanymi przedsięwzięciami monopolisty - bez względu czy ze wschodu czy z zachodu - jest zróżnicowanie źródeł dostaw. Gdy się ma wielu partnerów o wiele łatwiej jest negocjować warunki umowy, a i zagrożenie politycznej hegemonii redukuje się prawie do zera, tym bardziej że gaz dostarczany jest z dowolnego miejsca na świecie, bo przywożony zostaje od dostawcy przez pływające, tak zwane gazowce. Zbiorniki na gaz płynny na tychże statkach są zamrażane tak, ażeby przewożona substancja była w stanie płynnym. Tak więc żeby być bardziej niezależnym trzeba zbudować port, który będzie mógł wpuścić taki statek, a następnie przelać jego zawartość na stały ląd i sprawić aby był użyteczny. Czym z technicznego punktu widzenia jest terminal LNG?Są to zbiorniki na gaz płynny w których ciekły metan ogrzewany jest do temperatury w której robi się on na powrót gazem, wraca zatem do swej zwykłej formy. Postać skroplona zajmuje pojemność sześćset trzydzieści razy mniejszą aniżeli postać lotna, przez co bardzo wzrasta gęstość energii toteż duże ilości gazu mogą być przechowywane w względnie niewielkich pojemnikach. Fachowcy twierdzą, że tego typu terminale do rafinacji gazu ziemnego to bardzo bezpieczne przedsięwzięcie.

Więcej na ten temat:

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-31 08:40:09
Tagi: gaz