Kosztorys budowlany – czy mogę zrobić go samodzielnie czy potrzebuję biura projektowego?

Dla wielu osób własny dom to życiowy cel. Jeżeli mamy małe mieszkanko w bloku, zwykle chcemy przenieść się do czegoś o większym metrażu, bez sąsiadów (kłopotliwych albo nie). A może z ogródkiem i z miejscem do zabawy dla pociech? Jeżeli ktoś mieszkał przez całe dzieciństwo w dużym domu, a jako osoba dorosła musi na trochę przenieść się do mieszkania, to pewne, że będzie tęsknił za niezależnością i komfortem domu. Można kupić dom bezpośrednio od dewelopera, można podjąć się samodzielnej budowy z wykorzystaniem zgromadzonych pieniędzy na wybranej i kupionej przez siebie działce.
Księgowość
Napisał: Times Square PR
Na podstawie: Times Square PR
Przed przystąpieniem do każdego budowlanego przedsięwzięcia, szczególnie tak długotrwałego i kosztownego, jak budowa domu, musimy mieć przygotowany kosztorys budowlany. Sporządza się go nie tylko przy budowie domu, ale przy jakimkolwiek działaniu inwestycyjnym – większym czy mniejszym, które ma związek z wybudowaniem czegokolwiek. Kosztorys to istotny element opracowanej dokumentacji, jaką tworzy się jeszcze w czasie kompletowania dokumentacji projektowej - doczytaj Athenasoft. Stanowi on odpowiednik projektu technicznego, ale jeśli chodzi o stronę ekonomiczną. Stanowi on również dokument uzasadniający wskazanie konkretnej wyceny usługi budowlanej, na przykład budowę domu, obowiązującej w chwili przekazania skończonej budowy osobie zlecającej. Dzięki sporządzeniu takiego dokumentu można ściśle zaplanować inwestycję i podzielić zadania na podwykonawców. Na ich podstawie dokonuje się też rozliczeń podatkowych. Kosztorysowanie robót budowlanych zawsze zleca się specjalistom z branży budowlanej. Oczywiście przygotowanie kosztorysu zabiera trochę czasu. Kosztorys budowlany przygotowuje się wieloetapowo – najpierw kosztorys szacunkowy, który czasem pomaga w podjęciu decyzji, czy w ogóle przystępować do budowy, kolejny jest zbiorczym zestawieniem kosztów, a ostatni kosztorys budowlany, czyli kosztorys szczegółowy, szykuje się na podstawie projektu technicznego jako element dokumentacji projektowej.

Porównaj - http://www.ath.pl/Products/rvdsfcatid/kosztorysowanie-16strona
Napisał: SounderBruce
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jak widać, kosztorysowanie robót budowlanych nie jest łatwym zadaniem. Na kolejnych etapach działań nanosi się zmiany. Podyktowane jest to koniecznością oszacowania wartości zamówienia i kalkulacji wyceny należnej za prace budowlane jeszcze przed ich podjęciem, a potem też w trakcie ich trwania. Kosztorys przygotowany przez biuro projektowe daje większą szansę na trafne oszacowanie projektu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-31 08:40:51
Tagi: dom, budowa, Kosztorys