Jakie są trudności z poprawnym określaniem kosztów ogrzewania i z czego biorą się te problemy?

Kłopoty z rozliczeniem kosztów ogrzewania przy pomocy podzielników zdarzają się dość często. To różne trudności, najczęściej zaś chodzi o działanie lokatorów, zbytnio dużym oszczędzaniem, kombinowaniem, czasami może to też być zbyt duże zużycie ciepła. Mimo, że podzielniki kosztów ciepła są w użyciu już bardzo długo, to ich użytkowanie sprawia problemy, które rodzą nieporozumienia między administratorami a właścicielami mieszkań, w których są te urządzenia. Co warto wiedzieć na ten temat?
licznik wody
Napisał: blu-news.org
Na podstawie: http://www.flickr.com
Podzielnik kosztów ogrzewania musi być dostosowany do warunków rodzimego budownictwa. Jak to definiować? Nasze budownictwo odznacza się czasem niezbyt właściwą jakością izolacji ścian wewnętrznych, które oddzielają konkretne lokale. Są też braki izolacji pionów grzewczych prowadzonych na zewnątrz ścian. To właśnie główna przyczyna przepływów pomiędzy różnymi mieszkaniami o różnorodnej temperaturze, a również niezarejestrowanych zysków ciepła, biorących się z pionów grzewczych.

Generalnie wyznaczanie indywidualnych kosztów ogrzewania lokali w budynku, w której mieszka wiele rodzin definiuje artykuł 45 a ust.9 ustawy Prawo energetyczne. Regulacja ta określa wybór takiego sposobu rozliczania, która gwarantuje ustalanie opłat w sposób odpowiedni zużyciu ciepła na ogrzewanie. Właściwie to podzielniki (więcej dowiesz się na tej stronie) kosztów grzania rejestrują ciep bmeters.pl/pl/hydroclima_rfm/48/e jest to jednakowoż równoznaczne z ilością ciepła, która jest konieczna, aby ogrzać taki lokal.Ciepło dostarczone do budynku przez sieć miejską, jakie koszty powinniśmy rozdzielić, dochodzi 3 drogami: przez grzejniki, piony grzewcze i z sąsiednich lokali. Najmniej skomplikowane określenie takiej ilości to konieczność dodatkowego pomiaru temperatury wewnątrz mieszkania. W momencie zastosowania do podziału kosztów ogrzewania podzielników, możemy określić jedynie energię z grzejników. Natomiast, 2 inne źródła energii (wspomniane ciepło z pionów i z sąsiednich lokali) nie jest uwzględniane.


licznik wody
Napisał: Thomas Kohler
Na podstawie: http://www.flickr.com
W taki sposób, kiedy suma energii cieplnej, która pochodzi z pionów i z pozostałych lokali, przekracza ilość energii z grzejników, to obliczanie kosztów ogrzewania lokali jedynie na podstawie odczytu ciepłomierzy, zakrawa na absurd. Stąd również należy pamiętać o tych kwestiach. To zapewnia lepiej nam zrozumieć, dlaczego stan rzeczywisty czasem jest zupełnie odmienny od wskazywanego, to pozwoli również podejść do tematu bardziej fachowo, eliminując ewentualne błędy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-31 08:40:30
Tagi: błędy