W jaki sposób odpowiednio dobrać projekt domu oraz na co patrzeć wybierając nowoczesne rozwiązania?

Wielu inwestorów wybiera projekt upragnionego domku biorąc jedynie pod uwagę walory wizualne. Jednak w trakcie dobierania dobrego projektu należy zwrócić uwagę głównie na funkcjonalność projektowanego domu i na jego energooszczędność w czasie użytkowania.Budując domek chodzi przede wszystkim o to, by się wygodnie mieszkało. Najważniejszym etapem prowadzącym do wyboru odpowiedniego projektu jest przede wszystkim analiza planu miejskiego bądź warunków zabudowy ustalanych dla naszej działki przez władze gminy.


działka budowlana
Napisał: infomatique
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/infomatique/1459740798/sizes/l/
Następnie trzeba przeanalizować rozmiary działki oraz możliwości usytuowania domu na działce zgodnie z ustaleniami prawa budowlanego. Ważne też jest sprecyzowanie osobistych wymagań dotyczących funkcjonalności i bryły upragnionego domku. Nowoczesne projekty domów stawiają na walory estetyczne i energooszczędność w czasie eksploatacji. W tym przypadku bryła domu musi być ściśle zwarta i przylegająca o jak najbardziej regularnych liniach. Najlepiej, by był to kwadrat lub prostokąt.

Przy wyborze projektu kluczową rolę spełniają koszty powiązane zarówno z projektem oraz wykonaniem inwestycji. Chcąc zmniejszyć koszty budowy warto wybierać takie nowoczesne projekty domów, które mają niedużą ilość uskoków, występów, wnęk, czy wykuszy. Szczególnie istotne jest też dobranie dachu do swojego wymarzonego domu. Zmniejszając koszty budowy warto wybrać mieszkania (gotowe projekty domów) z dachem dwuspadkowym. Wielospadkowy dach o tej samej wielkości często jest nawet kilkukrotnie droższy od dachu dwuspadkowego. Od skomplikowania prac na budowie zależy również czas realizacji i stawiania domku. Im więcej skomplikowanych elementów, tym dłuższy czas realizacji projektu. Trzeba również podjąć decyzję, czy mieszkania (projekty tanich domów jednorodzinnych) ma być jednopoziomowy, czy piętrowy.


dom jednorodzinny
Napisał: Xella Polska Sp. z o.o.
Na podstawie: XELLA Polska Sp. z o.o.
Często na tę decyzję wpływa wielkość działki. Niewielka powierzchnia niejednokrotnie zmusza do budowania domu piętrowego. Nowoczesne projekty domów uwzględniają zatem potrzebę zagospodarowania poddasza. Oferują przy tym rozwiązania gwarantujące komfort użytkowania pomieszczeń pod dachem. Mają tak rozplanowany układ i wykorzystane rozwiązania konstrukcyjne, dzięki którym nie będzie potrzeby się schylać już na środku pokoju. Aby wybrać dom spełniający podstawowe funkcje należy pamiętać o jego powierzchni. Dom nie powinien być ani za wielki, ani za mały. Jedynie tak da się spełnić wszystkie założone oczekiwania. Przy planowaniu domu trzeba odpowiednio rozmieścić pokoje i inne pomieszczenia, wyznaczając sobie odpowiednie strefy zgodne z naszymi przyzwyczajeniami i potrzebami.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-31 08:41:58
Tagi: budowa, domek, działki