Czy zdawałeś sobie sprawę, w jaki konkretnie sposób powstaje beton używany w budownictwie?

Dzisiaj zaczynamy cykl artykułów dotyczących budownictwa - skąd dokładnie biorą się konkretne rodzaje materiałów budowlanych, które materiały najlepiej sprawdzą się w czasie wznoszenia konkretnych budynków i tym podobne kwestie.


Jeżeli jesteś ciekawy to zapraszamy bardzo - w dzisiejszym tekście krótka historia kruszywa.


Czym dokładnie jest kruszywo?

przemysł - przekrój
Napisał: Marcin Polak
Na podstawie: http://www.flickr.com


Kruszywa to praktycznie nic innego jak tylko ziarnisty materiał stosowany w budownictwie. Jest to zazwyczaj mający postać niedużych drobinek materiał, po którego przerobieniu powstaje beton. Widziałeś kiedyś na pewno, jak wyglądają kruszywa do betonu, bowiem na terenie właściwie każdego placu budowy leży ich naprawdę sporo (kruszywa do betonu zgodne z normami). Kruszywa można systematycznie podzielić ze względu na różne cechy - przykładowo ze względu na ich wielkość, skład lub pochodzenie.


Podział kruszywa ze względu na pochodzenie


Najpopularniejsze kruszywa do betonu to bez wątpliwości te pochodzenia naturalnego. Zwykle powstają w wyniku oddziaływania sił natury na skały - tam zazwyczaj znajduje się kopalnia kruszyw, która zajmuje się wyłącznie poddawaniem kruszywa obróbce mechanicznej (sprawdź kopalnię kruszyw). Niejedna kopalnia kruszyw jednak obecnie rozszerza swoją działalność, produkując również kruszywa sztuczne.


Rodzaj betonu, jaki można otrzymać z danego rodzaju kruszywa
przemysł - akt
Napisał: Marcin Polak
Na podstawie: http://www.flickr.com


Jeżeli zagłębisz się nieco w tematy budowlane, na pewno dowiesz się, że w budowlance wykorzystuje się zazwyczaj beton o różnym stopniu ciężkości. Jeżeli buduje się na przykład duże konstrukcje, wówczas na dole konieczny jest beton ciężki. Odwrotnie, do wznoszenia niewielkich budowli o stabilnej masie potrzebny będzie jedynie beton średniej grubości czy nawet beton lekki.


Zależnie od potrzeb, do zrobienia poszczególnych rodzajów betonu konieczne będą inne kruszywa. Specjaliści zdecydowanie wskazaliby Ci podstawowe różnice pomiędzy nimi.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-31 08:41:53
Tagi: natura, działalność, fachowcy, teren