Włączniki i gniazda elektryczne powinny być nie tylko stylowe, ale też łatwe w obsłudze

Rozmieszczenie gniazdek i łączników instalacyjnych, warto zaplanować na etapie projektowania instalacji oświetleniowej. Regułą jest, że włączniki umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka od drzwi. W mniejszych pomieszczeniach jak pomieszczenie gospodarcze czy garderoba, ale też łazienka, włączniki sugeruje się zakładać przed wejściem. Aby były poręczne w obsłudze.

Włącznik światła
Napisał: bonimo
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dodatkowo powinny być zainstalowane 110-120 cm od poziomu podłogi. Zarówno włączniki oświetlenia, jak i kontakty różnią się wzornictwem, rolami, techniką montażu i obsługi. Występują w szerokim wachlarzu kolorów. Najpowszechniejsze są cały czas białe i kremowe. Zrobione są z różnorodnego tworzywa.

Choć bardzo często spotyka się osprzęt zrobiony z odpornego na zarysowania, tworzywa sztucznego. Można też natknąć się na włączniki zrobione ze szkła, metalu, kamienia, porcelany a nawet z drzewa. Mogą być pokryte okładzinami, np. ze skóry. Twórczość projektantów w tym temacie nie ma zasadniczo żadnych ograniczeń. Gdy pragniemy sterować światłem z kilku punktów, np. na dwupoziomowej klatce schodowej, konieczne będą trzy punkty do włączania i wyłączania oświetlenia – np. na parterze, na piętrze i na poddaszu. W takim momencie same włączniki schodowe to za mało. Instalację oświetleniową trzeba uzupełnić o łącznik krzyżowy podwójny, który dopina się między dwa włączniki schodowe. Część łączników ma tzw. ściemniacze, umożliwiające oprócz roli włączania i wyłączania światła także zmianę jego nasilenia.

Ze ściemniaczy, najczęściej korzysta się, żeby wytworzyć właściwy klimat, np. w trakcie seansu filmowego. Niektóre ściemniacze wyposażone są w odpowiednie diody, umożliwiające wizualizację poziomu światła. Ich pracą można sterować ręcznie lub przy pomocy pilota. Nabywając włącznik ze ściemniaczem, warto zobaczyć, czy zmienia on także nasilenie światła opraw energooszczędnych i diodowych rodzaju LED. Sprawdź tutaj: oferta ściemniaczy światła.gniazdko elektryczne
Napisał: Jenny Ondioline
Na podstawie: http://www.flickr.com
Gniazda elektryczne można łączyć ze sterownikami natężenia światła, ale również łącznikami czasowymi, łącznikami scenariuszy czy też tradycyjnymi wyłącznikami. Ma to sens zazwyczaj wtedy, gdy do gniazd elektrycznych włączonych jest kilka urządzeń pozostających w trybie czuwania. Aby pozbyć się niepotrzebnych nakładów, wystarczy przy pomocy przełącznika odciąć dopływ energii.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-31 08:40:50
Tagi: LED, szkło, garderoba, podłogi, prąd