Jakie mamy rodzaje urządzeń do pomiaru temperatury metodami elektrycznymi? Jakie można tu wyróżnić?

Sprawdzanie temperatury w wielu okolicznościach jest dosyć istotne. Sprawdzamy dajmy na to temperaturę powietrza czy ciała, ale co z bardziej nieznanymi rodzajami pomiaru? Weźmy taki pomiar temperatury za pomocą metod elektrycznych. Istnieje do tego celu sporo rodzajów czujników. Poznajmy je.

Istnieją w związku z tym termorezystory, które dzielimy na metalowe i półprzewodnikowe. Pośród pierwszego typu rozróżniamy platynowe, niklowe oraz miedziane, natomiast kolejny rodzaj to: PTC i NTC. Metale stosowane do produkowania rezystancyjnych czujników muszą charakteryzować się wysoką temperaturą topnienia, dobrym współczynnikiem temperaturowym, a także stabilnością charakterystyki termometrycznej. Najczęściej do ich budowy używa się platynę, jest to surowiec metalowy o małej aktywności chemicznej, odznacza się długim czasem pracy i dużą temperaturą pracy.

Intryguje Cię ta tematyka? Kliknij ten odnośnik i przeczytaj, jak podszedł do tego zagadnienia inny autor w treści (http://kador.pl/opakowania-transportowe-dla-przemyslu/) swojego postu!

czujnik temperatury

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Czujniki platynowe wykonane są z platynowego drutu, który umieszczony jest w ceramicznej osłonie o kształcie pręta. Często używany jest przetwornik pt100. Kolejny rodzaj to termoelementy. Mowa tu o parze drutów zrobionych z różnego rodzaju metali, połączonych na końcówkach za pomocą spawania, zgrzewania lub skręcania. Na połączeniu takich drutów może powstać różnica potencjałów. Tego typu urządzenia maja dużą niezawodność, dokładność oraz elastyczność konstrukcji. Dzięki temu można ich używać w różnego rodzaju warunkach. Mamy też pirometry. Wykorzystywana jest w tym wypadku zależność pomiędzy wypromieniowaną energią oraz temperaturą. Razem ze wzrostem temperatury podnosi się moc ogólna promieniowania, jak również moc promieniowania w różnorodnych długościach fal.

Maksimum mocy wyemitowanej jest w stanie przemieścić się w kierunku fal krótkich. Gdy użyjemy tych zależności mogą powstać trzy podstawowe typy pirometrów. Wyróżniamy pirometry radiacyjne, monochromatyczne jak również bichromatyczne. Najważniejszym elementem każdego z tych pirometrów jest przetwornik energii promienistej na sygnał elektryczny – -> kliknij. Używane są bardzo często przetworniki fotoelektryczne, jakie zamieniają samą energię promieniowania na sygnał elektryczny, a także przetworniki, w jakich zamieniana jest energia promieniowania na energię cieplną.

Powyższy podział wydaje się krótki, lecz jest bardzo dobrym wstępem do późniejszego zgłębiania tego tematu.

, , , ,

Related posts

Pilot od TV odmówił posłuszeństwa? Dowiedz się, w jakich miejscach znaleźć właściwe części zamienne oraz dlaczego wybrać pilot uniwersalny

Twój pilot od TV odmówił posłuszeństwa? Nie złość się, wystarczy wybrać się do sklepu z częściami zamiennymi, aby szybko rozprawić się z kłopotem. Sprzedawca pomoże ci wybrać odpowiedni produkt, a ty będziesz mógł na nowo cieszyć się oglądaniem ulubionych programów. Szczególnie warte uwagi są piloty uniwersalne. Z jakich racji?

Odkurzacz centralny – czy warto?

System centralnego odkurzania pozwala nie tylko szybciej, dokładniej i wygodniej posprzątać domek niż tradycyjny odkurzacz. Jest do tego niemal zupełnie bezgłośny oraz usuwa z pomieszczeń wszelkie, wręcz najdrobniejsze zanieczyszczenia, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku alergików.
Centralne odkurzacze z początku montowano w pensjonatach czy też obiektach przemysłowych.

W jaki sposób prawidłowo wybrać oświetlenie do naszego mieszkania?

Spora część z nas dobrze wie, że wykonanie szeroko pojmowanych działań remontowych w naszym miejscu zamieszkania to zadanie, jakie w wielu przypadkach spędza nam sen z powiek. Liczba detalów wyposażenia domu, która musi zostać przez nas wyłoniona oraz zakupiona może nam wydawać się ogromna. Rzecz dodatkowo komplikuje się, kiedy pierwszy raz wprowadzamy się do nowego mieszkania i koniecznie musimy na nowo urządzić wszelkie pomieszczenia.

Wagi apteczne elektroniczne

Wagi apteczne do stosowania w recepturze aptecznej zgodnie z ustawą Prawo o Miarach potrzebują legalizacji. Należy pamiętać, że nowe wagi apteczne posiadają legalizację ważną 3 lata.

Latest posts

W jaki sposób wykończyć swoje mieszkanie w modnym stylu?

Urządzenie własnego wnętrza to niemałe wyzwanie. Staramy się uczynić wszystko, żeby efekt naszych wysiłków był jak najlepszy, aczkolwiek bywa różnie. Trzeba się dobrze przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ jedynie wówczas wynik będzie odpowiednio satysfakcjonujący. O jakich zmianach w mieszkaniu winniśmy pomyśleć?

Stolica – najważniejszy punkt rynku nieruchomości

Warszawa jest miastem, w którym rynek nieruchomości stale się rozwija. Agencje nieruchomości w stolicy posiadają w ofercie oferty sprzedaży i wynajmu nie tylko mieszkań, ale też powierzchni dedykowanych do urządzenia biura czy rekreacji. Zatrudnienie pośredników, których z łatwością odszukać można po wstukaniu w wyszukiwarkę np. „sprzedaż mieszkań Warszawa” z pewnością redukuje czas poszukiwań i daje nadzieję na znalezienie lokum, które najlepiej sprosta naszym konkretnym wymaganiom.