Profesjonalne zastosowanie pomiarów geodety. Przeczytaj podstawowe informacje

Geodezja to dyscyplina badawcza mająca ogromne znaczenie w wielu obszarach życia i gospodarki. Praca geologa bazuje na planowaniu i wykonywaniu pomiarów i obliczeń geodezyjnych, przygotowywaniu raportów z wyników, monitorowaniu zmian oraz pozostałych zadaniach z dziedziny geodezji i kartografii.

pomiar

Autor: Zakład Usług Inżynierskich APEKS
Źródło: Zakład Usług Inżynierskich APEKS Sp. z o.o.

Geodezja zajmuje się określaniem kształtu i rozmiarów Ziemi, opisywaniem jej powierzchni, złóż i infrastruktury podziemnej, wytyczaniem określonych obszarów czy monitorowaniem przestrzennego zagospodarowania określonego terenu.witryna pręty stalowe okrągłe od aner pręty stalowe okrągłe od anerZawód geodety posiada w związku z tym duże znaczenie także w kontekście praktycznego jej wykorzystania. Pomiary geodety znajdują zastosowanie np. w budownictwie, tak realizowanym w ramach inwestycji publicznych jak i prywatnych.cięcie (sprawdź to)Tak planowanie, projektowanie jak i budowa stworzonego projektu wymaga dokładnego określenia map terenu (wliczając w to wysokościowych) a na następnej kolejności wyznaczenia gotowego projektu w terenie. Na koniec istotne jest sprawdzenie przez geodetę zgodności z wytycznymi wykonanego projektu.

Rozwój technologii informatycznych stworzył również nowe szanse w geodezji i nie chodzi tu o możliwość wpisania w wyszukiwarkę Google hasła „geodezja we Wrocławiu”, ale bardziej o rozwój technologii pomiaru i systemów informacji przestrzennej.

Tak jak każda nauka również geodezja ma swoje osiągnięcia i nowości. Przykładem takiego osiągnięcia w Polsce w zakresie technologii geodezji jest oddany do użytku w 2008 roku przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii projekt ASG-EUPOS. Daje on możliwość określić w czasie rzeczywistym, z dokładnością do kilku centymetrów lokalizacje obiektów na lądzie, w wodzie i w powietrzu bazując na obserwacjach satelitarnych systemów nawigacyjnych.

Z informacji dotyczących norm prawnych dotyczących geodezji jednym z najnowszych zapisów są te z 9 listopada 2011 roku określające standardy techniczne praktycznych aspektów pomiarów geodezyjnych. Omówione są problemy indeksowania i podziałów powierzchni i nieruchomości, rejestru sieci uzbrojenia obszaru, postępowań sądowych, wykorzystania terenu oraz pomiarów towarzyszących inwestycjom budowlanym.

Dodatkowe informacje udostępnione są na stronach Geopoint – wrocławscy geodeci.


Wyświetl większą mapę

, , , ,

Related posts

Latest posts

W jaki sposób wykończyć swoje mieszkanie w modnym stylu?

Urządzenie własnego wnętrza to niemałe wyzwanie. Staramy się uczynić wszystko, żeby efekt naszych wysiłków był jak najlepszy, aczkolwiek bywa różnie. Trzeba się dobrze przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ jedynie wówczas wynik będzie odpowiednio satysfakcjonujący. O jakich zmianach w mieszkaniu winniśmy pomyśleć?

Stolica – najważniejszy punkt rynku nieruchomości

Warszawa jest miastem, w którym rynek nieruchomości stale się rozwija. Agencje nieruchomości w stolicy posiadają w ofercie oferty sprzedaży i wynajmu nie tylko mieszkań, ale też powierzchni dedykowanych do urządzenia biura czy rekreacji. Zatrudnienie pośredników, których z łatwością odszukać można po wstukaniu w wyszukiwarkę np. „sprzedaż mieszkań Warszawa” z pewnością redukuje czas poszukiwań i daje nadzieję na znalezienie lokum, które najlepiej sprosta naszym konkretnym wymaganiom.