Gdzie zastosowanie znajdują tworzywa sztuczne

Należałoby sporo myśleć nad tym, co takiego określić można jako ten największy wynalazek dla ludzkości. Dużo tematów możemy zaliczyć do takiej kategorii zaczynając na przykład od prądu, dalej idąc do radia, samolotu, łodzi podwodnej itd.. Niewątpliwie w grupie tej powinny znaleźć się też plastik i wszelkie inne tworzywa sztuczne. Ich zastosowanie jest przeogromne i trudno byłoby odszukać dziedzinę gospodarki, która obecnie nie korzysta z tego dobrodziejstwa.

Do jednej z najbardziej wykorzystywanych cech wyróżniających tworzywa sztuczne należy między innymi ich duża elastyczność. Wśród tworzyw sztucznych, u których właściwość ta ma duże znaczenie znajdują się tak zwane elastomery (). Elastomer zaliczany jest do polimerów, które posiadają zdolność do odwracalnej zmiany kształtu. W inny sposób wyjaśniając jakakolwiek modyfikacja ich kształtu przy pomocy siły mechanicznej spowoduje jedynie chwilowe odkształcenie, zaś później przedmiot samoczynnie powróci do swego wcześniejszego kształtu.

boisko

Autor: LEGI
Źródło: www.legi-polska.pl

Jest bardzo dużo różnych dyscyplin sportowych. Każda z nich z kolei wymaga innego typu podłoża. Sporty uprawiane na zewnątrz obejmują wielką różnorodność, jeśli chodzi o podłoże. W dawniejszych czasach przykładowo boiska w szkołach były wykonane z asfaltu. Obecnie rezygnuje się z tego rozwiązania, z uwagi na zbyt wielką twardość betonu, co podnosiło częstotliwość kontuzji. Nowym materiałem jest syntetyczna murawa, natomiast do bieżni wykorzystywany jest tartan (). Jest to profesjonalne tworzywo sztuczne, gwarantujące właściwą sprężystość podłoża na bieżniach i rozbiegach. Dzięki tej sprężystości pozwala zminimalizować niebezpieczeństwo poważniejszych urazów. Jeżeli chodzi o boiska i stadiony do piłki nożnej, wykorzystuje się na nich określone odmiany murawy, która również jest w odpowiedni sposób pielęgnowana.

Analogiczne właściwości ma możliwe, że mało znany tartan. Prócz świetnej sprężystości charakteryzuje się też wysoką odpornością na zmiany temperatury i stosunkowo niewielką ścieralnością. Zastosowanie takich tworzyw sztucznych jest duże. Powierzchnie tartanowe stosuje się m. in. do wykładania boisk sportowych, bieżni oraz rozbiegów. Bardzo dobrze również sprawdzają się przy budowie placów zabaw dla dzieci gdzie ważne jest bezpieczeństwo.

, , , ,

Related posts

Latest posts

W jaki sposób wykończyć swoje mieszkanie w modnym stylu?

Urządzenie własnego wnętrza to niemałe wyzwanie. Staramy się uczynić wszystko, żeby efekt naszych wysiłków był jak najlepszy, aczkolwiek bywa różnie. Trzeba się dobrze przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ jedynie wówczas wynik będzie odpowiednio satysfakcjonujący. O jakich zmianach w mieszkaniu winniśmy pomyśleć?

Stolica – najważniejszy punkt rynku nieruchomości

Warszawa jest miastem, w którym rynek nieruchomości stale się rozwija. Agencje nieruchomości w stolicy posiadają w ofercie oferty sprzedaży i wynajmu nie tylko mieszkań, ale też powierzchni dedykowanych do urządzenia biura czy rekreacji. Zatrudnienie pośredników, których z łatwością odszukać można po wstukaniu w wyszukiwarkę np. „sprzedaż mieszkań Warszawa” z pewnością redukuje czas poszukiwań i daje nadzieję na znalezienie lokum, które najlepiej sprosta naszym konkretnym wymaganiom.