System centralnego odkurzania
Sprawdź, czemu warto zdecydować się na montaż centralnego odkurzacza w mieszkaniu. Dowiedz się, z czego składa się system centralnego odkurzania i jak poprawnie go zainstalować.
Tradycyjne przenośne elektroluksy wydmuchują powietrze (alkomaty) w pobliżu odkurzanego miejsca, co niezmiernie utrudnia skuteczne sprzątanie. Nawet owe zassane poprzez elektroluks zanieczyszczenia mogą się kolejny raz znaleźć w domku – filtr nie zatrzyma wszystkich. Tradycyjne elektroluksy w większości wypadków bardzo hałasują. Centralne odkurzacze takich wad nie mają. Oczywiście nie znaczy to, że są doskonałe: są kosztowniejsze oraz nastręczają zrealizowania specjalnej instalacji, jaką należy w jakiś sposób schować w ścianach, pod podłogą albo nad sufitem. Można go uznać za wykwint, ale taki, na jaki wiele osób może sobie przyzwolić.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: http://www.flickr.com
Najistotniejszą częścią układu centralnego odkurzania jest jednostka centralna. Do jednostki przyłączone są sztywne rury poprowadzone do zamontowanych w ścianach gniazd ssących. W czasie odkurzania korzysta się z elastycznego węża, jakiego końcówkę wkłada się do pobliskiego gniazda. Centralna jednostka jest odpowiednikiem korpusu elektroluksu mobilnego. Lokuje się ją poza częścią mieszkalną domku. W wersji kompaktowej mieści napęd z turbiną wytwarzającą podciśnienie, separator zanieczyszczeń a także zbiornik, w którym się nagromadzają. Gniazda wciągające najlepiej rozparcelowywać w centralnej części mieszkania.
W większości przypadków do obsługi całej kondygnacji wystarczy jedno gniazdo. W czasie odkurzania korzysta się z giętkiego węża, jakiego końcówkę wkłada się do pobliskiego gniazda.