Jakie mamy rodzaje urządzeń do pomiaru temperatury metodami elektrycznymi? Jakie można tu wyróżnić?

Sprawdzanie temperatury w wielu okolicznościach jest dosyć istotne. Sprawdzamy dajmy na to temperaturę powietrza czy ciała, ale co z bardziej nieznanymi rodzajami pomiaru? Weźmy taki pomiar temperatury za pomocą metod elektrycznych. Istnieje do tego celu sporo rodzajów czujników. Poznajmy je.

Istnieją w związku z tym termorezystory, które dzielimy na metalowe i półprzewodnikowe. Pośród pierwszego typu rozróżniamy platynowe, niklowe oraz miedziane, natomiast kolejny rodzaj to: PTC i NTC. Metale stosowane do produkowania rezystancyjnych czujników muszą charakteryzować się wysoką temperaturą topnienia, dobrym współczynnikiem temperaturowym, a także stabilnością charakterystyki termometrycznej. Najczęściej do ich budowy używa się platynę, jest to surowiec metalowy o małej aktywności chemicznej, odznacza się długim czasem pracy i dużą temperaturą pracy.

czujnik temperatury

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Czujniki platynowe wykonane są z platynowego drutu, który umieszczony jest w ceramicznej osłonie o kształcie pręta. Często używany jest przetwornik pt100. Kolejny rodzaj to termoelementy. Mowa tu o parze drutów zrobionych z różnego rodzaju metali, połączonych na końcówkach za pomocą spawania, zgrzewania lub skręcania. Na połączeniu takich drutów może powstać różnica potencjałów. Tego typu urządzenia maja dużą niezawodność, dokładność oraz elastyczność konstrukcji. Dzięki temu można ich używać w różnego rodzaju warunkach. Mamy też pirometry. Wykorzystywana jest w tym wypadku zależność pomiędzy wypromieniowaną energią oraz temperaturą. Razem ze wzrostem temperatury podnosi się moc ogólna promieniowania, jak również moc promieniowania w różnorodnych długościach fal.

Maksimum mocy wyemitowanej jest w stanie przemieścić się w kierunku fal krótkich. Gdy użyjemy tych zależności mogą powstać trzy podstawowe typy pirometrów. Wyróżniamy pirometry radiacyjne, monochromatyczne jak również bichromatyczne. Najważniejszym elementem każdego z tych pirometrów jest przetwornik energii promienistej na sygnał elektryczny – -> kliknij. Używane są bardzo często przetworniki fotoelektryczne, jakie zamieniają samą energię promieniowania na sygnał elektryczny, a także przetworniki, w jakich zamieniana jest energia promieniowania na energię cieplną.

Powyższy podział wydaje się krótki, lecz jest bardzo dobrym wstępem do późniejszego zgłębiania tego tematu.

, , , ,

Related posts

Artykuły zaprojektowane dla fanów telefonów

Odkąd na taką skalę zostały wprowadzane telefony komórkowe praktycznie od razu podbiły one serca wszystkich. Nie jedynie ogromnie ułatwiają nasze życie, ale także tworzą zupełnie nowe możliwości.

System centralnego odkurzania – czy warto?

Centralny odkurzacz nie jedynie czyni sprzątanie w znacznym stopniu szybszym, lecz również pomaga usunąć niebezpieczne dla uczuleniowców roztocza i pył.
Stąd wskazane jest już na etapie budowy budynku rozpatrzeć jego instalację.

System centralnego odkurzania

Sprawdź, czemu warto postawić na zainstalowanie centralnego odkurzacza w domu. Dowiedz się, z czego złożony jest system centralnego odkurzania i jak poprawnie go zamontować.

Którą centralę najlepiej kupić? Co podpowiadają specjaliści

Nikomu nie trzeba chyba nawet mówić o tym, że ogólnie pojęta telefonia odgrywa niesamowicie wręcz ważną rolę w naszym życiu codziennym. Co prawda na pierwszy rzut oka wydaje się, że w obecnych czasach istnieje już sporo innych, świetnych metod komunikowania się z pozostałymi ludźmi, przez co same telefony znacznie straciły na znaczeniu.

Miernik wilgotności powietrza mamy szansę mieć w mieszkaniu

Czy powiemy które sprzęty mogą nam się przydać?

W domu mamy dużo różnorakich urządzeń, jednakże okazują się być takie, które mogą nam dopomóc we właściwym zachowaniu idealnej temperatury w pomieszczeniach, lub spowodowaniu, że powietrze w nich będzie dla nas przyjemniejsze. Przez to właśnie tak istotne okazuje się być to, żeby namyślić się, które z oferowanych urządzeń powinny się u nas odnaleźć, a które się już znajdują chociaż może nie zdajemy sobie z tego tak do końca sprawy.

Latest posts

Normy IP i telefony, które je spełniają

telefony komórkowe, przejmując kardynalne funkcje coraz to większej liczby narzędzi, towarzyszą nam na co dzień także w sytuacjach, jakie mogą mieć oddziaływanie na efektywne działanie smartfona.

Imponujące okna pcv Wrocław poleca

Styl okien przygotowanych z PCV nie powinien być nudny. Co prawda ich znaczącą funkcją jest to, aby w pełni chroniły nasze domy i mieszkania przed niechcianym działaniem czynników zewnętrznych, jednak pragniemy zarazem, aby prezentowały się oryginalnie.

Nabyłeś działkę, na której stoi stary dom – dowiedz się, co trzeba uczynić, by budowla zniknęła

W naszym kraju niezwykle mocno podniosła się liczba sprzedawanych działek. Nasi rodacy, którzy coraz więcej zarabiają, o ochotą inwestują swoje pieniądze w nieruchomości. Często po to, aby najzwyczajniej w świecie włożyć gdzieś pieniądze, a częstokroć po to, aby samemu móc się wybudować w danym miejscu. Najbardziej podrożały działki na obrzeżach dużych miast, które od kilku lat regularnie wcielają w swój zasięg również pobliskie wioseczki.

Obsługa ogrodnicza terenów zielonych – fachowe usługi pierwszorzędne dla twojego ogrodu

Zieleń naokoło zakładu lub domu to doskonały pomysł, jeśli chcielibyśmy codziennie mieć pozytywny nastrój. Przebywanie w plenerze w środku miasto jest niemożliwe, dlatego warto jest chociaż zagospodarować teren i zadbać o ładny trawnik, jak również zasadzenie roślin, aby cieszyć się chociaż taką zielenią. Jednakże samo zagospodarowanie terenu nie starczy, trzeba jeszcze odpowiednio zatroszczyć się o roślinność, aby ogród ładnie prezentował się przez cały rok.

O branży budowlanej

Polska gospodarka pomimo szalejącego kryzysu ciągle się rozwija. Dzięki temu buduje się wiele nowych obiektów. To również zasługa funduszy unijnych. Wspomaga ona budowę wielu ośrodków, czy budynków użyteczności publicznej. Mnóstwo rodaków zamierza zainwestować swoje oszczędności we własne cztery ściany. Młode pary zaciągają pożyczki, po to, by zakupić gotowe mieszkanie albo działkę, na której wybudują swój pierwszy dom.