Jaki kroki należy podjąć zanim zacznie się budowę nowej budowli

Każdy domek jest tak solidny jak jego podłoże. By móc zbudować fundament musimy najpierw zbadać grunt. Dane, które uzyskamy po zbadaniu gruntu umożliwią nam określenie obciążeń, co będzie podstawą do stosownego zaplanowania fundamentów budynku. Jednak bywają grunty, jakie są mało spoiste czy słabe

.

grunt

Autor: Dimitris Siskopoulos
Źródło: http://www.flickr.com

Pobudowanie budowli na podobnym terenie możliwym jest po uprzednim wzmocnieniu gruntu. Zależnie od wielkości domu oraz obciążeń, które wywiera na podłoże, stosuje się różne metody wzmocnień.

Prostym sposobem na wzmacnianie gruntów piaszczystych pod niewielkimi oraz lekkimi domami jest nawilżanie podłoża niedużą ilością wody oraz ubijanie go ubijakami maszynowymi lub ręcznymi.

Nie wahaj się, tylko poczytaj więcej wiercenie w betonie na ten temat – informacje będą zapewne bardzo fascynujące, więc kliknij tutaj i zobacz więcej.

Jeżeli nośność gruntu jest zbyt mała, a wynika to z nadmiernej wilgoci gruntu, to możemy zagęścić go żwirem bitymi warstwowo. Zagęszczanie gruntu tym sposobem wymaga wykonania szczelnych ścian naokoło zagęszczonego obrębu. Więcej na .

Słabe grunty miałkie warto zagęścić zastrzykami z zaprawy cementowej (możemy stosować też inne spoiwa budowlane – więcej szczegółów). Do tego celu wbija się na właściwą głębokość w grunt stalowe rurki, do których przewodami gumowymi wpuszcza się pod dużym ciśnieniem ciekłą zaprawę cementową. Zaprawa ta napełnia przestrzenie międzycząsteczkowe w podłożu, zwiększając jego szczelność jak też wytrzymałość. W analogiczny sposób wzmacnia się podłoże metodami syntetycznymi, wdrażając do gruntu związki mieszczące szkło wodne albo polimery.

zagęszczanie gruntu

Autor: Tomasz Lewicki
Źródło: http://www.flickr.com

Wzmacnianie gruntów strategią Jet Grounting (więcej szczegółów). Metoda ta polega na mieszaniu gruntu z zaczynem stabilizującym wtłaczanym strumieniowo pod znacznym ciśnieniem (300 bar). Można w ów sposób wzmacniać wszelakiego rodzaju podłoża: organiczne, torfy, luźne piaski o rozmaitej ziarnistości a także plastyczne grunty ścisłe. Zastępuje ściany szczelinowe. W pierwszej fazie utwardzania, żerdzią średnicy 88,9 mm, drąży się podłoże do głębokości zaplanowanej w projekcie. W trakcie drążenia wykorzystuje się płuczkę wodną czy bentonitową. Ciecz wtłaczana pod ciśnieniem znacznie ułatwia wiercenie. Po uzyskaniu wymaganej głębokości rozpoczyna się strumieniowe tłoczenie zaczynu przez dysze umieszczone w dolnej części żerdzi. W czasie zastrzyków grunt zostaje drobiony i wymieszany z zaczynem.

, , , , ,

Related posts

Taśma klejąca z nadrukiem – najbardziej uniwersalny towar, który posiada właściwie każdy człowiek w swoim mieszkaniu.

W współczesnych czasach jest wiele przedmiotów, które posiadają bardzo wszechstronne zastosowanie. Są one dla jednostek, czymś normalnym i oczywistym, ponieważ większości z nich zdaje się jakby istniały od zawsze. Dlatego też rzeczy te nie są w żaden sposób doceniane aż do chwili, kiedy są niezbędne a okazuje się, że nie ma ich w mieszkaniu. Wtenczas dopiero wychodzi, że nie można się bez nich obejść.

W co powinno się wyposażyć się przed odnawianiem domu?

Nie da się zanegować zjawiska, że nasze własne mieszkanie jest miejscem, o które chcemy zadbać najbardziej jak tylko umiemy. To właśnie tam bowiem spędzamy największa ilość swojego czasu w czasie całego życia, dlatego też posiadanie komfortowych warunków wydaje się być pod każdym względem umotywowane. W związku z takim stanem rzeczy czynimy z naszej strony wszelkie wysiłki, aby nasze domowe powierzchnie mogły prezentować się atrakcyjnie wzrokowo i jednocześnie funkcjonalnie.

Inteligentne ogrzewanie – marzenie Krakowian na zimniejsze dni…

Gusta, również co do pogody, mamy bardzo różne. Jedni z nas kochają lato, inni wiosnę, a jeszcze inni zimę. Znaczna część społeczeństwa jednak nienawidzi, kiedy jest zimno. Wtedy narzekamy, iż nie mamy na nic ochoty, czas na dworze spędza się niemiło. Uwielbiamy za to schować się w przytulnym mieszkaniu, zaszyć przy kominku albo pod kocem z ciepłą herbatą oraz książką. W takich chwilach cieszymy się, że memy swój azyl, miejsce, które chroni nas od niezbyt przyjemnej rzeczywistości. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, kiedy mamy świetne i sprawne inteligentne ogrzewanie kraków.

Latest posts

W jaki sposób wykończyć swoje mieszkanie w modnym stylu?

Urządzenie własnego wnętrza to niemałe wyzwanie. Staramy się uczynić wszystko, żeby efekt naszych wysiłków był jak najlepszy, aczkolwiek bywa różnie. Trzeba się dobrze przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ jedynie wówczas wynik będzie odpowiednio satysfakcjonujący. O jakich zmianach w mieszkaniu winniśmy pomyśleć?

Stolica – najważniejszy punkt rynku nieruchomości

Warszawa jest miastem, w którym rynek nieruchomości stale się rozwija. Agencje nieruchomości w stolicy posiadają w ofercie oferty sprzedaży i wynajmu nie tylko mieszkań, ale też powierzchni dedykowanych do urządzenia biura czy rekreacji. Zatrudnienie pośredników, których z łatwością odszukać można po wstukaniu w wyszukiwarkę np. „sprzedaż mieszkań Warszawa” z pewnością redukuje czas poszukiwań i daje nadzieję na znalezienie lokum, które najlepiej sprosta naszym konkretnym wymaganiom.