Ekwiwalent za czyszczenie odzieży roboczej oraz skierowanie na badania – co powinno się wiedzieć?

Na pracodawcy, ale także na zatrudnionym, ciążą rozmaite obowiązki. Wśród nich wskazać musimy ekwiwalenty dotyczące odzieży roboczej oraz badania lekarskie. Osobliwość pewnych stanowisk wiąże się z tym, że pracownik nie wykonuje swojej pracy we własnej odzieży. Chodzi o to, by uniknąć jego zniszczenia czy też zabrudzenia.

pracodawca

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Pracodawca powinien zapewnić pracownikowi ubranie i obuwie robocze zawsze w tego typu sytuacji (wfirma.pl). Jest to obowiązek, który wynika z norm bhp i warunków pracy w danym zakładzie. W określonych okolicznościach to zatrudniony może zapewnić sobie określoną odzież – wtedy ma prawo do określonych ekwiwalentów z tym związanych. Przede wszystkim pracownik ma prawo do rekompensaty kosztów związanych z nabyciem odzieży i obuwia. Zwrot będzie wynosił tyle, ile cena zakupionych produktów. Pracownikowi przysługuje także ekwiwalent za pranie ubrań roboczych. Mowa tu o sytuacji, w której to pracowniku spoczywa obowiązek prania i czyszczenia ubrań przeznaczonych do wykonywania danej pracy. Ekwiwalent za czyszczenie odzieży roboczej będzie wynosił tyle, ile kosztuje orientacyjnie usługa w pralni lub czyszczenie w domu (zużycie wody, prądu, czy proszku do prania). Jak wygląda wysokość składek ZUS? Otóż, jeśli ekwiwalent jest wypłacany na podstawie przepisów z zakresu prawa pracy to świadczenie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wysokość składek ZUS także go nie obejmuje – wysokość składek zus.

na zdrowie

Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Należy uwypuklić, że skierowanie na badania zatrudnionego przez zatrudniającego jest konieczne, jeśli pracownik podał informację, że nie może wykonywać dotychczasowej pracy – skierowanie na badania. Osoby przyjmowane do pracy muszą stawić się na badaniach wstępnych.

Pragniesz przeczytać inne równie przydatne sugestie? Jeśli tak, to zobacz tutaj prawnik wrocław, a z pewnością nie odczujesz zawodu.

Wysłanie na badania wymagane jest również w ramach okresowych kontroli, o których częstotliwości decyduje lekarz. Zatrudniony musi także stawiać się na badania kontrolne, jeżeli jego choroba trwa więcej niż 30 dni. Każdy pracownik może wnioskować o badania końcowe, jeśli wykonywał on pracę, która negatywnie wpływała na jego stan zdrowia. Rezultat takiego badania będzie odgrywał rolę dla określenia, czy mamy do czynienia z chorobą zawodową.

, ,

Related posts

Latest posts

Normy IP i telefony, które je spełniają

telefony komórkowe, przejmując kardynalne funkcje coraz to większej liczby narzędzi, towarzyszą nam na co dzień także w sytuacjach, jakie mogą mieć oddziaływanie na efektywne działanie smartfona.

Imponujące okna pcv Wrocław poleca

Styl okien przygotowanych z PCV nie powinien być nudny. Co prawda ich znaczącą funkcją jest to, aby w pełni chroniły nasze domy i mieszkania przed niechcianym działaniem czynników zewnętrznych, jednak pragniemy zarazem, aby prezentowały się oryginalnie.

Nabyłeś działkę, na której stoi stary dom – dowiedz się, co trzeba uczynić, by budowla zniknęła

W naszym kraju niezwykle mocno podniosła się liczba sprzedawanych działek. Nasi rodacy, którzy coraz więcej zarabiają, o ochotą inwestują swoje pieniądze w nieruchomości. Często po to, aby najzwyczajniej w świecie włożyć gdzieś pieniądze, a częstokroć po to, aby samemu móc się wybudować w danym miejscu. Najbardziej podrożały działki na obrzeżach dużych miast, które od kilku lat regularnie wcielają w swój zasięg również pobliskie wioseczki.

Obsługa ogrodnicza terenów zielonych – fachowe usługi pierwszorzędne dla twojego ogrodu

Zieleń naokoło zakładu lub domu to doskonały pomysł, jeśli chcielibyśmy codziennie mieć pozytywny nastrój. Przebywanie w plenerze w środku miasto jest niemożliwe, dlatego warto jest chociaż zagospodarować teren i zadbać o ładny trawnik, jak również zasadzenie roślin, aby cieszyć się chociaż taką zielenią. Jednakże samo zagospodarowanie terenu nie starczy, trzeba jeszcze odpowiednio zatroszczyć się o roślinność, aby ogród ładnie prezentował się przez cały rok.

O branży budowlanej

Polska gospodarka pomimo szalejącego kryzysu ciągle się rozwija. Dzięki temu buduje się wiele nowych obiektów. To również zasługa funduszy unijnych. Wspomaga ona budowę wielu ośrodków, czy budynków użyteczności publicznej. Mnóstwo rodaków zamierza zainwestować swoje oszczędności we własne cztery ściany. Młode pary zaciągają pożyczki, po to, by zakupić gotowe mieszkanie albo działkę, na której wybudują swój pierwszy dom.