Utwardzanie gruntów za pomocą fachowych sprzętów

Najprostszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem gęstnienia gruntów jest ich automatyczne zagęszczanie. Ten typ wzmacniania gruntów przynosi najlepsze efekty w podłożach spoistych.

walec
Mniej trwałe efekty daje, jeżeli idzie o grunta sypkie. Do utwardzania gruntów stosuje się maszyn o działaniu: ubijającym (przykładowo płyty wolnospadowe, ubijaki mechaniczne, skoczki), ugniatającym (dla przykładu walce ogumione, gładkie czy okołkowane lub też przyczepne o przeróżnych masach), wibrującym (na przykład walce wibracyjne, płyty). Dla wzmacniania gruntów zwartych zaleca się stosowanie bardzo ciężkich cylindrów o działaniu statycznym. Ubijanie powinno przebiegać podczas wilgotności gruntu bliskiej optymalnej, kolejnymi warstwami. Namawiamy do poczytania – badanie geotechniczne gruntu – serwis profesjonalnej firmy.

Najłatwiej zagęszcza się podłoża gliniasto – piaszczyste, najtrudniej natomiast gliniaste. Przy zagęszczaniu podłoży sypkich najodpowiedniejsze efekty daje używanie walców wibrujących. Wzmacniany grunt powinien mieć wilgotność optymalną. Kiedy jest zbyt suchy to należy go zwilżyć a jeśli jest nadmiernie wilgotny, wówczas osuszyć grunt. Utwardzanie gruntów miałkich i mających uziarnienie drobne i równoziarniste nie powinno mieć miejsca, gdyż nie przynosi spodziewanych wyników z przyczyny mizernego klinowania ziaren.

Izolacji poziomej ściany

Autor: SOLBET
Źródło: SOLBET
Maszyny służące do zagęszczania gruntu to: walce przyczepne i samojezdne. W zależności od rodzaju działań walce można podzielić na: statyczne, uderzeniowe, wibrujące, z kolei walce przyczepna i samojezdne możemy zobaczyć w odmianach: statyczne gładkie, statyczne specjalne oraz okołkowane, udarowe, wibrujące, kołowe ogumione. Kiedy chodzi o walce statyczne gładkie, dobre efekty pozyskuje się dla gruntów luźnych. Zaś walce okołkowane – to one tak samo jak walce wielokołkowe, odpowiednio zagęszczają grunty luźne i gruboziarniste. Walce ogumione są coraz częściej używane do ubijania wszelkich podkładów, za odstępstwem piachów równouziarnionych. Poczytaj też – sondowania statyczne – link do serwisu lidera w dziedzinie sondowań i badań gruntu.

Jeżeli niezwykle intryguje Cię podnoszona w tym artykule kwestia, dodatkowo koniecznie zobacz tekst w serwisie (https://sklep.kunszt.pl/meble-ogrodowe-metalowe-c-35.html) opisującym podobne tematy.

Walce wibrujące stosuje się do wzmacniania gruntów wszelkiego typu, przede wszystkim podłoży o dużym kącie tarcia wewnętrznego, jakich nie możemy zagęścić innymi machinami. Ubijarki i ubijaki, to również maszyny służące do gęstnienia gruntu. Z uwagi na rodzaj napędu możemy podzielić je na: elektryczne, spalinowe oraz pneumatyczne.

, , ,

Related posts

Latest posts

W jaki sposób wykończyć swoje mieszkanie w modnym stylu?

Urządzenie własnego wnętrza to niemałe wyzwanie. Staramy się uczynić wszystko, żeby efekt naszych wysiłków był jak najlepszy, aczkolwiek bywa różnie. Trzeba się dobrze przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ jedynie wówczas wynik będzie odpowiednio satysfakcjonujący. O jakich zmianach w mieszkaniu winniśmy pomyśleć?

Stolica – najważniejszy punkt rynku nieruchomości

Warszawa jest miastem, w którym rynek nieruchomości stale się rozwija. Agencje nieruchomości w stolicy posiadają w ofercie oferty sprzedaży i wynajmu nie tylko mieszkań, ale też powierzchni dedykowanych do urządzenia biura czy rekreacji. Zatrudnienie pośredników, których z łatwością odszukać można po wstukaniu w wyszukiwarkę np. „sprzedaż mieszkań Warszawa” z pewnością redukuje czas poszukiwań i daje nadzieję na znalezienie lokum, które najlepiej sprosta naszym konkretnym wymaganiom.