Kupno czy samodzielna budowa domu – na co wydasz mniej?

Dla osób dążących do samodzielności i niezależności, jednym z atrakcyjnych rozwiązań, które warto przemyśleć może być budowa własnego domu. Koszty, różnicowane przez lokalizację, mogą być niższe, niż wykończony pod klucz dom na sprzedaż lub kupno nowego mieszkania od dewelopera w ścisłym centrum dużego miasta.

Trudnym zadaniem jest oszacowanie ostatecznych kosztów wybudowania domu. Sprawę komplikuje fakt, że na budowę wpływ ma dużo zmiennych – można jednak zlecić to odpowiednim fachowcom w tej dziedzinie czy przeszkolić się samodzielnie (commercegroup.pl/)

domy pasywne

Autor: www.schueco.pl

Nie bierzemy pod uwagę też oczywiście ceny kupna terenu pod budowę, dlatego, że w tej kwestii ceny powiązane są z miejscem, którym jesteśmy zainteresowani.

Wszelkie koszty można zaklasyfikować do jednej z czterech głównych grup. Pierwsza – tzw. stan zerowy, który obejmuje wszelkie prace ziemne, fundamenty budynku, ściany znajdujące się poniżej poziomu gruntu, a także stropy nad podziemiem oraz schody i elementy izolacyjne. Druga grupa to stan surowy otwarty, na który składają się ściany, stropy, wszelkie schody i podesty, ściany działowe , a także konstrukcja dachu wraz z podłożem i pokryciem. W skład trzeciej grupy – stanu surowego zamkniętego – wchodzą stolarki okienne oraz drzwiowe. Czwartym, najdroższym elementem budowy domu są czynności wykończeniowe. Będą to wszelkiego rodzaju instalacje, tynki, podłogi i wykładziny oraz inne tego typu elementy..

Trzeba w tej sytuacji pamiętać, że biorąc pod uwagę gotowe domy na sprzedaż, część z tych kosztów poniesiemy sami (chyba, że zdecydujemy się na wersję „pod klucz”, która na pewno będzie droższa).

Dużym ułatwieniem będą gotowe projekty domów, które bardzo często zawierają w sobie już obliczone koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztował nasz dom. Warto zwrócić uwagę na gotowe projekty między innymi właśnie z tego powodu. Średnia cena kupna gotowego projektu waha się w okolicach 2000 zł. Są to jednak pieniądze dobrze wydane, ponieważ pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie przedstawiał dom naszych marzeń.

Jako że koszty zainwestowane w budowę domu są jednymi z najwyższych, jakie ponosimy w w trakcie życia, warto się tym zainteresować, aby wybrać taki dom, który będzie nas satysfakcjonował. Często jest tak, że mamy ”w myślach” dany szkic, ale nie umiemy architektowi go zobrazować. W takim przypadku przeglądanie gotowych szkiców domu może nam pomóc. I tym samym pozwoli zachować sporą kwotę gotówki, którą trzeba by przeznaczyć na kupno indywidualnego projektu.

Bez względu na to, jakim budżetem na budowę domu rozporządzamy, musimy brać pod uwagę minusy, z których najczęściej najbardziej istotnym jest lokalizacja. Nie da się ukryć, że aby zamieszkać w komfortowym miejscu często trzeba jednak wybrać tańszą, gotową ofertę od dewelopera, który kupując większy grunt (terramix) ma możliwość zminimalizowania kosztów jednostkowych. Warto też pamiętać o wygodzie jaką daje wykonanie wszelkich robót i załatwienie koniecznych formalności, dotyczących budowy domu przez dewelopera. Pozostaje więc przemyśleć wszystkie plusy i minusy i wybrać odpowiadające nam rozwiązanie.

, , , ,

Related posts

Latest posts

W obecnych czasach większość osób robi zakupy w sieci

XXI wiek to czas, kiedy zazwyczaj co kilka sekund jakaś rzecz jest zakupiona online. Wobec tego te przedsiębiorstwa, które chcą nadal prosperować, powinny przemyśleć ten fakt.
Jeśli mamy sklep stacjonarny, to jest to spory walor.

Jaka jest kolejność wykonywania wykończeniowych prac?

Jest to dość kosztowny etap. Należy po kolei zaplanować czynności, żeby uniknąć niepożądanych kosztów i przestojów.
Na etapie wykańczania wnętrz powinniśmy podjąć bardzo wiele decyzji. Zwlekać do finalnej chwili z wybieraniem i z zakupami nie należy.

Samsung Galaxy – niezwykle popularny model smartfona

Samsung to marka znana w Polsce od wielu dziesięcioleci. Praktycznie każdy z nas ma w mieszkaniu co najmniej produkt tego producenta. Teraz produkty Samsunga zalewają rynek telefoniczny.
Z pewnością każdy z nas ma komórkę, dzisiaj niezwykle ciężko jest sobie wyobrazić odwrotną sytuację.

Wybierz wyjątkowy prezent z myślą o osobie, której go wręczysz, a szczęście nie zniknie jej z twarzy!

Niejednokrotnie przytrafia się, iż ktoś z dużymi chęciami zamierza podjąć się ciężkiego zadania, którym niewątpliwie jest dobór podarunku na różne okazje, zwykle zaś urodziny, ale nie potrafi swojego pomysłu sfinalizować w taki sposób, by odpowiadał on wymogom osoby obdarowywanej. Dlaczego? Na ogół dobieramy prezenty podług własnych upodobań i swych osobistych preferencji lub potrzeb, jakie to różnią się od tego, co chce otrzymać osoba czekająca na upominek.

W jakim celu trzeba kupić etui na smartphona?

Nowoczesne komórki w dużym stopniu różnią się od tych, jakich używaliśmy jeszcze niewiele lat temu. Powinno się ich bardzo pilnować oraz dbać, aby nie spadły na ziemię, bo to może wskazywać na ich koniec. Znakomitą ochronę dla każdego smartphone może zapewniać etui.