Kupno czy samodzielna budowa domu – na co wydasz mniej?

Nie bierzemy pod uwagę też oczywiście ceny kupna terenu pod budowę, dlatego, że w tej kwestii ceny powiązane są z miejscem, którym jesteśmy zainteresowani.
Wszelkie koszty można zaklasyfikować do jednej z czterech głównych grup. Pierwsza – tzw. stan zerowy, który obejmuje wszelkie prace ziemne, fundamenty budynku, ściany znajdujące się poniżej poziomu gruntu, a także stropy nad podziemiem oraz schody i elementy izolacyjne. Druga grupa to stan surowy otwarty, na który składają się ściany, stropy, wszelkie schody i podesty, ściany działowe , a także konstrukcja dachu wraz z podłożem i pokryciem. W skład trzeciej grupy – stanu surowego zamkniętego – wchodzą stolarki okienne oraz drzwiowe. Czwartym, najdroższym elementem budowy domu są czynności wykończeniowe. Będą to wszelkiego rodzaju instalacje, tynki, podłogi i wykładziny oraz inne tego typu elementy..
Trzeba w tej sytuacji pamiętać, że biorąc pod uwagę gotowe domy na sprzedaż, część z tych kosztów poniesiemy sami (chyba, że zdecydujemy się na wersję „pod klucz”, która na pewno będzie droższa).
Dużym ułatwieniem będą gotowe projekty domów, które bardzo często zawierają w sobie już obliczone koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztował nasz dom. Warto zwrócić uwagę na gotowe projekty między innymi właśnie z tego powodu. Średnia cena kupna gotowego projektu waha się w okolicach 2000 zł. Są to jednak pieniądze dobrze wydane, ponieważ pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie przedstawiał dom naszych marzeń.
Jako że koszty zainwestowane w budowę domu są jednymi z najwyższych, jakie ponosimy w w trakcie życia, warto się tym zainteresować, aby wybrać taki dom, który będzie nas satysfakcjonował. Często jest tak, że mamy ”w myślach” dany szkic, ale nie umiemy architektowi go zobrazować. W takim przypadku przeglądanie gotowych szkiców domu może nam pomóc. I tym samym pozwoli zachować sporą kwotę gotówki, którą trzeba by przeznaczyć na kupno indywidualnego projektu.
Bez względu na to, jakim budżetem na budowę domu rozporządzamy, musimy brać pod uwagę minusy, z których najczęściej najbardziej istotnym jest lokalizacja. Nie da się ukryć, że aby zamieszkać w komfortowym miejscu często trzeba jednak wybrać tańszą, gotową ofertę od dewelopera, który kupując większy grunt (terramix) ma możliwość zminimalizowania kosztów jednostkowych. Warto też pamiętać o wygodzie jaką daje wykonanie wszelkich robót i załatwienie koniecznych formalności, dotyczących budowy domu przez dewelopera. Pozostaje więc przemyśleć wszystkie plusy i minusy i wybrać odpowiadające nam rozwiązanie.