Kupno czy samodzielna budowa domu – na co wydasz mniej?

Dla osób dążących do samodzielności i niezależności, jednym z atrakcyjnych rozwiązań, które warto przemyśleć może być budowa własnego domu. Koszty, różnicowane przez lokalizację, mogą być niższe, niż wykończony pod klucz dom na sprzedaż lub kupno nowego mieszkania od dewelopera w ścisłym centrum dużego miasta.

Trudnym zadaniem jest oszacowanie ostatecznych kosztów wybudowania domu. Sprawę komplikuje fakt, że na budowę wpływ ma dużo zmiennych – można jednak zlecić to odpowiednim fachowcom w tej dziedzinie czy przeszkolić się samodzielnie (commercegroup.pl/)

domy pasywne

Autor: www.schueco.pl

Nie bierzemy pod uwagę też oczywiście ceny kupna terenu pod budowę, dlatego, że w tej kwestii ceny powiązane są z miejscem, którym jesteśmy zainteresowani.

Wszelkie koszty można zaklasyfikować do jednej z czterech głównych grup. Pierwsza – tzw. stan zerowy, który obejmuje wszelkie prace ziemne, fundamenty budynku, ściany znajdujące się poniżej poziomu gruntu, a także stropy nad podziemiem oraz schody i elementy izolacyjne. Druga grupa to stan surowy otwarty, na który składają się ściany, stropy, wszelkie schody i podesty, ściany działowe , a także konstrukcja dachu wraz z podłożem i pokryciem. W skład trzeciej grupy – stanu surowego zamkniętego – wchodzą stolarki okienne oraz drzwiowe. Czwartym, najdroższym elementem budowy domu są czynności wykończeniowe. Będą to wszelkiego rodzaju instalacje, tynki, podłogi i wykładziny oraz inne tego typu elementy..

Trzeba w tej sytuacji pamiętać, że biorąc pod uwagę gotowe domy na sprzedaż, część z tych kosztów poniesiemy sami (chyba, że zdecydujemy się na wersję „pod klucz”, która na pewno będzie droższa).

Dużym ułatwieniem będą gotowe projekty domów, które bardzo często zawierają w sobie już obliczone koszty budowy. Dzięki temu mamy świadomość ile będzie kosztował nasz dom. Warto zwrócić uwagę na gotowe projekty między innymi właśnie z tego powodu. Średnia cena kupna gotowego projektu waha się w okolicach 2000 zł. Są to jednak pieniądze dobrze wydane, ponieważ pozwalają nam na wybranie takiego projektu, który będzie przedstawiał dom naszych marzeń.

Jako że koszty zainwestowane w budowę domu są jednymi z najwyższych, jakie ponosimy w w trakcie życia, warto się tym zainteresować, aby wybrać taki dom, który będzie nas satysfakcjonował. Często jest tak, że mamy ”w myślach” dany szkic, ale nie umiemy architektowi go zobrazować. W takim przypadku przeglądanie gotowych szkiców domu może nam pomóc. I tym samym pozwoli zachować sporą kwotę gotówki, którą trzeba by przeznaczyć na kupno indywidualnego projektu.

Bez względu na to, jakim budżetem na budowę domu rozporządzamy, musimy brać pod uwagę minusy, z których najczęściej najbardziej istotnym jest lokalizacja. Nie da się ukryć, że aby zamieszkać w komfortowym miejscu często trzeba jednak wybrać tańszą, gotową ofertę od dewelopera, który kupując większy grunt (terramix) ma możliwość zminimalizowania kosztów jednostkowych. Warto też pamiętać o wygodzie jaką daje wykonanie wszelkich robót i załatwienie koniecznych formalności, dotyczących budowy domu przez dewelopera. Pozostaje więc przemyśleć wszystkie plusy i minusy i wybrać odpowiadające nam rozwiązanie.

, , , ,

Related posts

Latest posts

Kominek, czy warto postawić?

Dużo osób rozpatrujących montaż kominka w swym salonie wymierza sobie pytanie - czy na pewno się opłaca? Kominek to nie wyłącznie oszczędne źródło ogrzewania ale również bez wątpliwości dekoracja, która zapewni atrakcyjną aurę a także nastrój w salonie.
Postawienie kominka wiąże się z pewnymi wydatkami i dużo posiadaczy budynków jednorodzinnych wymierza sobie pytanie - czy opłaci się zbudować kominek.

Indywidualny charakter mieszkania

Dekorowanie wnętrz jest sprawą bardzo indywidualną. Trzeba znać siebie i własne potrzeby, aby stworzyć środowisko przyjazne, w którym będziemy się czuli nieskrępowani. Zazwyczaj każdy z domowników ma całkowicie inne wyczucie piękna, a w związku z tym inne wymagania. Inne wymagania od wnętrza mieszkalnego ma rodzina z wieloma dziećmi, osoby samotne, a inne młode małżeństwo, czy para z dzieckiem.

Dachówka ceramiczna

Normą w technologii budowlanej jest już dachówka ceramiczna, która ma kilka rodzajów: karpiówka, z zakończeniem np. owalnym, jest płaska, esówka w kształcie „S” i mniszka wygięta rogami do góry. To logiczne, że zwykła dachówka ma pomarańczowy kolor, ale angobowanie pozwala ten kolor zmodyfikować.

Telefony komórkowe opanowały nas całkowicie

Nie znajdziemy osoby, która nie byłaby w posiadaniu takiego aparatu. Są to gadżety rzeczywiście przydatne i większość z nas nie wychodzi z domu bez nich.
Kłopot zaczyna się wówczas, gdy idziemy do pracy.