Kilka porad w kontekście bezpieczeństwa naszych komputerów
komputery są urządzeniami podobnymi, jak każdy inny sprzęt. Żeby dobrze działały, trzeba się o nie w odpowiedni sposób troszczyć.
Chodzi tu o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o utrzymanie ostrożności z różnego rodzaju płynami przy klawiaturze.

Źródło: Calvad.pl
Trzeba pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy sieci. Dzięki niniejszym poradom można zdobyć kolejny stopień wtajemniczenia, gdyż możesz zostać pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeżeli jest przyłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw. konie trojańskie czy wirusy. Mogłyby one (jeśli komputer jest na stałe przyłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swojemu firewallowi, naprawdę dobrze byłoby sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer korzystając z zainstalowanych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń należy napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną przedstawione wszystkie bieżące istniejące połączenia razem z ich stanem.
Wyrażony zostanie również końcowy adres IP i numer portu. Jeśli podejrzewasz, że niektóre z połączeń nie muszą być użyte, należy spróbować napisać: „netstat -ab”. Zostaną wymienione nazwy docelowych hostów i aplikacji, z których połączenie zostało zainicjowane. Jak wiemy, systemowe zasady zachowywania bezpieczeństwa są składowane w przystawce gpedit.msc, która jest do wykorzystania w konsoli administrowania MMC. Tego typu przystawka zapisuje ustawienia reguł w pliku registary.pol, ale należy niezwykle ostrożnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli mamy na komputerze zainstalowane nowe programy antywirusowe oraz antyszpiegowskie, trzeba czasem na własną rękę skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się prześlizgnąć przez nasze zabezpieczenia.
użytkownikom łączącym się z siecią przez modem radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, zaś w następnej kolejności na karcie „Opcje” upewnić się, że zaznaczono punkt „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy też certyfikat.