Kilka komentarzy o tych tradycyjnych i tych bardziej oryginalnych przeznaczeniach kruszyw budowlanych i drogowych

Na przestrzeni stuleci technologie w budownictwie ciągle ewoluowały. Jeszcze sto lat temu na szeroką skalę wykorzystywano bardzo prymitywne metody, np. ściany wznoszono z mieszaniny gliny oraz słomy. A obecnie nie dość, że używa się kompletnie innych surowców, to jeszcze wznosząc dom trzeba pamiętać o respektowaniu ściśle zdefiniowanych norm. Inspektorzy budowlani muszą obowiązkowo znać najistotniejsze wytyczne, a w przypadku potrzeby sięgają po bardziej szczegółowe informacje. Normatywizacja stała się na tyle ekspansywna, że nawet wielkość kruszywa, a także jego skład został starannie opisany. Określono też, które z tych surowców można użyć podczas budowy dróg, a które nadają się do wyrobu betonu.

kruszywo drogowe

Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com
W latach Polski Ludowej z betonu stawiano niemal wszystko: i ogromne dziesięciopiętrowce, i te mniej okazałe budynki, jak również odlewano płyty chodnikowe. Wówczas jego jakość zazwyczaj była dyskusyjna, ponieważ brak surowców był powszechny. Teraz wiele się zmieniło, a i zapotrzebowanie w zasadzie spadło niż wzrosło: czerwona kostka brukowa zastąpiła płyty, a domów z tzw. wielkiej płyty oczywiście nikt już nie buduje.Kruszywa do betonu zamawiają nade wszystko firmy zajmujące się wytwarzaniem tego materiału budowlanego (). Aby powstała doskonałej jakości masa, trzeba użyć bardzo dobrej jakości prefabrykatów, a konkretniej, piasku bądź żwiru czy grysu – wybór zależy od późniejszego wykorzystania gotowej masy.

Przedstawiana w tym miejscu kwestia jest według Ciebie użyteczna? Jeżeli tak, to wejdź do serwisu kremacja wrocław, który proponuje pokrewne tematy.

Kruszywa do betonu trafiają również do klientów indywidualnych – jeśli ktoś chce wylać kawałek murka pod stalowe ogrodzenie, to zapewne nie będzie zabiegał o przywóz betonowej masy. A czasem zdarza się, że takie kruszywa znajdują mniej typowe zastosowanie: piasek ląduje piaskownicy, a żwirek pięknie dekoruje przydomowe grządki z kwiatami.

Z kolei kruszywa drogowe bywają wykorzystywane przez firmy budujące ekspresówki czy lokalne szosy, a także place parkingowe. Solidne podłoże zapewnia dobry stan powierzchni jezdni przez dekady, więc inwestorzy nie powinni oszczędzać. W tym przypadku wykorzystuje się jedynie wybrane skały, np. bazalt, wapień bądź dolomit, choć w rzeczywistości sprzedawcy kruszyw są w stanie wspomnianą listę znacząco wydłużyć. Podobnie jak w przypadku piasku lub żwiru, mniejsze lub większe kamienie mogą też trafić do naszych ogródków, żeby tam stać się elementem nietuzinkowej aranżacji.

, ,

Related posts

Latest posts

W jaki sposób wykończyć swoje mieszkanie w modnym stylu?

Urządzenie własnego wnętrza to niemałe wyzwanie. Staramy się uczynić wszystko, żeby efekt naszych wysiłków był jak najlepszy, aczkolwiek bywa różnie. Trzeba się dobrze przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ jedynie wówczas wynik będzie odpowiednio satysfakcjonujący. O jakich zmianach w mieszkaniu winniśmy pomyśleć?

Stolica – najważniejszy punkt rynku nieruchomości

Warszawa jest miastem, w którym rynek nieruchomości stale się rozwija. Agencje nieruchomości w stolicy posiadają w ofercie oferty sprzedaży i wynajmu nie tylko mieszkań, ale też powierzchni dedykowanych do urządzenia biura czy rekreacji. Zatrudnienie pośredników, których z łatwością odszukać można po wstukaniu w wyszukiwarkę np. „sprzedaż mieszkań Warszawa” z pewnością redukuje czas poszukiwań i daje nadzieję na znalezienie lokum, które najlepiej sprosta naszym konkretnym wymaganiom.