Kilka komentarzy o tych tradycyjnych i tych bardziej oryginalnych przeznaczeniach kruszyw budowlanych i drogowych

Na przestrzeni stuleci technologie w budownictwie ciągle ewoluowały. Jeszcze sto lat temu na szeroką skalę wykorzystywano bardzo prymitywne metody, np. ściany wznoszono z mieszaniny gliny oraz słomy. A obecnie nie dość, że używa się kompletnie innych surowców, to jeszcze wznosząc dom trzeba pamiętać o respektowaniu ściśle zdefiniowanych norm. Inspektorzy budowlani muszą obowiązkowo znać najistotniejsze wytyczne, a w przypadku potrzeby sięgają po bardziej szczegółowe informacje. Normatywizacja stała się na tyle ekspansywna, że nawet wielkość kruszywa, a także jego skład został starannie opisany. Określono też, które z tych surowców można użyć podczas budowy dróg, a które nadają się do wyrobu betonu.

kruszywo drogowe

Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com
W latach Polski Ludowej z betonu stawiano niemal wszystko: i ogromne dziesięciopiętrowce, i te mniej okazałe budynki, jak również odlewano płyty chodnikowe. Wówczas jego jakość zazwyczaj była dyskusyjna, ponieważ brak surowców był powszechny. Teraz wiele się zmieniło, a i zapotrzebowanie w zasadzie spadło niż wzrosło: czerwona kostka brukowa zastąpiła płyty, a domów z tzw. wielkiej płyty oczywiście nikt już nie buduje.Kruszywa do betonu zamawiają nade wszystko firmy zajmujące się wytwarzaniem tego materiału budowlanego (). Aby powstała doskonałej jakości masa, trzeba użyć bardzo dobrej jakości prefabrykatów, a konkretniej, piasku bądź żwiru czy grysu – wybór zależy od późniejszego wykorzystania gotowej masy.

Przedstawiana w tym miejscu kwestia jest według Ciebie użyteczna? Jeżeli tak, to wejdź do serwisu kremacja wrocław, który proponuje pokrewne tematy.

Kruszywa do betonu trafiają również do klientów indywidualnych – jeśli ktoś chce wylać kawałek murka pod stalowe ogrodzenie, to zapewne nie będzie zabiegał o przywóz betonowej masy. A czasem zdarza się, że takie kruszywa znajdują mniej typowe zastosowanie: piasek ląduje piaskownicy, a żwirek pięknie dekoruje przydomowe grządki z kwiatami.

Z kolei kruszywa drogowe bywają wykorzystywane przez firmy budujące ekspresówki czy lokalne szosy, a także place parkingowe. Solidne podłoże zapewnia dobry stan powierzchni jezdni przez dekady, więc inwestorzy nie powinni oszczędzać. W tym przypadku wykorzystuje się jedynie wybrane skały, np. bazalt, wapień bądź dolomit, choć w rzeczywistości sprzedawcy kruszyw są w stanie wspomnianą listę znacząco wydłużyć. Podobnie jak w przypadku piasku lub żwiru, mniejsze lub większe kamienie mogą też trafić do naszych ogródków, żeby tam stać się elementem nietuzinkowej aranżacji.

, ,

Related posts

Latest posts

W obecnych czasach większość osób robi zakupy w sieci

XXI wiek to czas, kiedy zazwyczaj co kilka sekund jakaś rzecz jest zakupiona online. Wobec tego te przedsiębiorstwa, które chcą nadal prosperować, powinny przemyśleć ten fakt.
Jeśli mamy sklep stacjonarny, to jest to spory walor.

Jaka jest kolejność wykonywania wykończeniowych prac?

Jest to dość kosztowny etap. Należy po kolei zaplanować czynności, żeby uniknąć niepożądanych kosztów i przestojów.
Na etapie wykańczania wnętrz powinniśmy podjąć bardzo wiele decyzji. Zwlekać do finalnej chwili z wybieraniem i z zakupami nie należy.

Odpowiedni strój do pracy – ważne kwestie

W wszelkiej pracy istotne są przede wszystkim kompetencje, ale istnieje także inna ważna sprawa, która często zostaje poruszna jeśli chodzi o właściwy ubiór. Każdy z nas zapewne zna termin ‘dresscode’, czyli zasady odnoszące się naszej prezencji w pracy, jednakże nie tylko estetyka jest tu znacząca, a to, co się liczy to przede wszystkim bezpieczeństwo zatrudnionego.

Jakiego typu wyposażenie znajdziemy w halach magazynowych

Magazyn jest miejscem, używanym do gromadzenia i trzymania rozmaitych przedmiotów i ładunków. Jego charakter będzie różnicować się w zależności od rodzaju przechowywanych towarów. Na przykład przy przechowywaniu artykułów spożywczych, które należy trzymać w chłodzie, przechowuje się je w magazynach o niskiej temperaturze. Będą to tak zwane chłodnie i mroźnie, z czego te drugie charakteryzują się znacznie niższą temperaturą wewnątrz.

Zastosowanie żurawi na budowie

Świetnie pamiętamy krajobraz naszej ojczyzny przed finałami Mistrzostw Europy w futbolu w zeszłym roku. Polska była jednym wielkim placem budowlanym. Postawiliśmy nowe, imponujące areny sportowe w miastach, które miały przyjmować najpopularniejszych piłkarzy starego lądu. Budowaliśmy kolejne odcinki autostrad, a także przygotowywaliśmy pomieszczenia użytku publicznego, takie jak dworce. Oprócz tego, powstało mnóstwo nowych hoteli i restauracji, gotowych na przyjęcie kibiców futbolu z całego globu.

Budowa domu, czyli o jakiego typu elementach trzeba pamiętać, by wszystko się udało

Budowa domu związana jest z koniecznością przeprowadzenia ściśle określonych prac. Pierwszym etapem jest rzecz jasna wybór projektu domu, następnie jego budowa oraz etap prac wykończeniowych.Zaczynając budowę domu, trzeba oczywiście w pierwszej kolejności uzyskać pozwolenie na prowadzenie prac budowlanych. Dopiero kiedy pozwolenie zostanie wydane będzie można pomyśleć o wybraniu projekty domów Białystok, które ma do zaoferowania. Projekty domów Białystok, które może zaproponować postawią nas przed obowiązkiem podjęcia decyzji, jakiego rodzaju dom planujemy wybudować. Pracownie architektoniczne mają bowiem do zaproponowania swoim klientom najróżniejsze projekty domów.