Jakie wymogi musi spełniać pompa ciepła i czy opłaca się ją wybrać, aby dogrzewać mieszkanie? Co musimy wiedzieć?

Pompa ciepła to dość nowe urządzenie zapewniające ogrzanie mieszkania energią, która jest czerpana natury. Pochodzi z ziemi, wody albo powietrza. Czy opłaca się zainwestować w taką pompę ciepła? W jaki sposób wygląda instalacja pompy ciepła? Jak wypada ona porównując do różnych urządzeń, które dają ciepło w domu?

Pompa ciepła

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com
Ogrzewanie pompą ciepła polega na przekazywaniu ciepła z ośrodka o niskiej temperaturze w stronę instalacji grzewczej, używając do tego celu roztworu roboczego. Wykonuje on tak zwany lewobieżny obieg parowy. W trakcie przepływania tego płynu wewnątrz pompy ciepła robi się sprężanie, jakie powoduje, że jego wartość temperatury wzrasta znacząco – o kilkadziesiąt stopni. To powoduje, że następuje przenoszenie ciepła z zimnego miejsca do cieplejszych miejsc. Pompa ta wprawiana jest w ruch energią elektryczną. Przy pomocy sprężarki przemienia się ona w ciepło, jednocześnie stanowi małą część tego, co jest w stanie dotrzeć do aparatury grzewczej.

Wygląda to w ten sposób, iż w przypadku pomp przechwytujących ciepło z atmosfery jest to 30-50 %, natomiast takie, które pobierają z gruntu – 20-27 procent. Dużą ilość energii pompa ciepła czerpie z otoczenia. Dlatego koszt ogrzewania nią jest niższy.Jednak nie jest tak różowo, bo samo urządzenie jest dość kosztowne. Za powietrzną pompę ciepła właściwą do ogrzewania domu jednorodzinnego należy dać 25-30 tysięcy złotych (razem z zamontowaniem). Natomiast, za bardziej ekonomiczną w działaniu pompę gruntową wraz z konieczną instalacją wymiennika gruntowego, zapłacimy jeszcze więcej, gdyż nawet 40-50 tysięcy złotych. To na pewno dużo więcej, niż wartość nowego kotła na węgiel, gaz czy olej, nawet jeżeli dodamy do tego potrzebę wybudowania komina, przyłączenia gazu czy innych instalacji (instalacje sanitarne wrocław wykonawstwo) (). Na koniec warto wspomnieć, iż ogromnym plusem inwestycji w pompę ciepła jest jej niski koszt ogrzewania domu. Mówiąc o tym czy nam się to będzie opłacało, powinniśmy brać pod uwagę czas zwrotu tego typu inwestycji. Różnica pomiędzy wartością pompy ciepła a pieca na węgiel czy gaz, powinna zwrócić się za sprawą niższych opłat. Odpowiedź na pytanie w jakim czasie to nastąpi jest zależna głównie od tego jak wysokie są koszty poszczególnych instalacji. Tutaj musimy już zagłębić się w szczegółowe rachunki.

, , ,

Related posts

Latest posts

W jaki sposób wskazane jest kupić w działkę?

Szanse, jakie stwarza dzisiaj branża nieruchomości, nadal poddawane są rozmaitym procesom. Liczba osób zaciekawionych nabyciem działki budowlanej w województwie zachodniopomorskim nieprzerwanie rośnie, dlatego pracownicy firm próbują stwarzać jak najdogodniejsze warunki i modyfikować swoje propozycje.

Chcesz zbudować dom, który będzie tani w utrzymaniu? Zwracaj uwagę szczególnie na jakość wybieranych materiałów!

Niemalże każdy, kto kiedykolwiek interesował się kwestią budowy domów i porównania kosztów utrzymania domu a mieszkania, oczywiście wie doskonale, że utrzymanie domu jest o wiele bardziej kosztowne niż opłacanie czynszu w mieszkaniu. Jednocześnie właściwie każdy z nas marzy o swoim domu na wsi - jak sprawića, żeby to marzenie się spełniło, a równocześnie aby być w stanie utrzymywać swoje miejsce zamieszkania?Jeżeli naprawdę zależy Ci na zmniejszeniu kosztów utrzymania budynku, wtedy bez wątpienia powinieneś zainteresować się sprawą ekologicznych domów.

Odnowienie własnego domu

Wrocław to jedno z miast zaraz po Warszawie, w jakim tak szybko rozwija się sektor budowniczy. Podyktowane jest to coraz obszerniejszym napływem ludności w te rejony. Studenci już nie tak często typują Stolicę, obecnie to akurat Wrocław przeżywa prawdziwe oblężenie. W tym mieście także coraz więcej rodzin bierze kredyty na nowe obiekty mieszkalne. Wszystko to w rzeczy samej jest przyczyną rozwoju na tym terenie branży remontowej. Powstaje również coraz więcej przedsiębiorstw proponujących produkty konieczne do wyposażenia wnętrz.