Jakiego rodzaju zaczep trzeba zamontować do drzwi stalowych?
Zaczep taki montowany jest w drzwiach, które ograniczają wstęp do konkretnych pomieszczeń. Są montowane w nieskomplikowanych domofonowych instalacjach jak i w skomplikowanych instalacjach w biurowcach.

Źródło: Isover
Mamy na myśli zaczep elektromagnetyczny. Do miejsc, w jakich jest najważniejsze ograniczenie wstępu ludziom nieuprawnionym, należy montować elektrozaczepy zwykłe, które zostają odblokowywane po otrzymaniu napięcia. Wówczas uszkodzenie systemu kontroli bądź zanik zasilania, nie ma roli na bezpieczeństwo obiektu chronionego. W przypadku braku zasilania dostęp do obiektu jest zablokowany. Wtedy wejście do budynku wymagać może wykorzystania mechanicznego klucza. W budynkach, w których najważniejsze jest bezpieczeństwo (zabezpieczenia ppoż) użytkowników, należy zakładać elektrozaczepy rewersyjne bądź zwory elektromagnetyczne. Wejścia zabezpieczone takimi zamkami będą automatycznie sposób odblokowane po zaniknięciu zasilania.

Źródło: http://www.flickr.com
Zwyczajny zaczep elektromagnetyczny jest produkowany w wersji do zasilania stałym napięciem, napięciem zmiennym lub oboma jednocześnie. W wypadku zasilania stałym napięciem, elektrozaczep pracuje bezgłośnie i nie daje się słyszeć szczególnego buczenia zaczepu. W tym przypadku otwarcie drzwi powinien zakomunikować kontroler. Trzeba uważać na wartość zasilającego napięcia. W przypadku ciężkich drzwi metalowych lub z drewna, zwykłe elektrozaczepy bardzo prędko ulegają zużyciu w rezultacie bardzo dużych przeciążeń, które działają na jego zapadkę przy zamykaniu. Do ciężkich wejść należy zastosować elektrozaczepy znaczniejszej wytrzymałości i wzmocnionej konstrukcji.
W wypadku furtek oraz drzwi zewnętrznych, należy stosować elektrozaczepy odporne na wilgoć i brud. Do drewnianych drzwi można użyć jakiegokolwiek elektrozaczepu, ale zamiast zwykłego płaskownika należy użyć kątownika montażowego.