Skały, które spotkać można na powierzchni kuli ziemskiej – czy wiesz, jakie bogactwa posiada nasza planeta?

Wśród występujących na kuli ziemskiej skał jednymi, które spotykane są najczęściej są wapienie. Do licznych minerałów należą również krzemiany. Wapienie używane są powszechnie przez różne gałęzie przemysłu, krzemiany to natomiast wyjątkowej urody kamienie ozdobne i szlachetne.

Wapień wlicza się do skał o charakterze osadowym. Najczęściej spotykany jest wapień , który ma biały kolor, chociaż skała ta spotykana jest również w kolorze szarym lub żółtym. Niezwykle rzadko widywane są wapienie mające kolor czerwony lub brunatny. Są to skały niezwykle mało odporne na proces krasowienia.na tej witrynie deska warstwowa producent deska warstwowa producentProces ten sprawia, że wapienie tworzą przepiękne i niezwykle różnorodne formy. Powstają jaskinie, wywierzyska, lejki i żłobki krasowe. Dużo takich form krasowych występuje na terenie naszego kraju.
Kamienie ozdobne z oferty firmy Libet

Autor: Libet S.A.
Źródło: Libet S.A.
Obszarem, na którym znajduje się ich nadzwyczaj dużo jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Najczęściej rozpoznawalną formą krasową na terenie tej wyżyny jest Maczuga Herkulesa, którą można zobaczyć na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego bardzo blisko zamku Pieskowa Skała. Wapienie wyjątkowo chętnie wykorzystywane są w celach zdobniczych np. kamień wapienny.

Zainteresowały Cię informacje nieruchomości koszalin podane w naszym artykule? Niezwykle miło zatem będzie nam podzielić się z Tobą następnymi notkami. Oczekujemy na opinię!

W Polsce najczęściej wykorzystuje się do tych celów wapienie , które wydobywane są w rejonie Kielc i Chęcin. Obie te miejscowości położone są na terenie województwa świętokrzyskiego.

Skorupa naszego globu w zdecydowanej większości składa się z krzemianów. Znamy ich dzisiaj około pięciuset, niewielka liczba czterdziestu należy do niezwykle często spotykanych. Wiele z nich to wartościowe kamienie kolekcjonowane przez kolekcjonerów, inne to wyjątkowej urody kamienie, z których tworzona jest unikatowa biżuteria i ozdoby. Przykładem takiego niezwykłej urody krzemianu jest labradoryt. Wspomniany labradoryt po raz pierwszy został opisany w XVIII wieku. Jego nazwa wzięła się od półwyspu Labrador.
Poza Kanadą ten przepiękny kamień występuje na terenie Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Australii, w Finlandii. Występuje także w Polsce. Jednym obszarem jego występowania na terenie naszego kraju jest Dolny Śląsk.

Po labradoryt bardzo chętnie sięgają jubilerzy. Nadzwyczaj cenią ten, który wydobyto na terenie Finlandii. Stosuje go również przemysł ceramiczny. Jest to kamień, który w każdej osobie wzbudzi wielki zachwyt.

, ,

Related posts

Latest posts

W jaki sposób wykończyć swoje mieszkanie w modnym stylu?

Urządzenie własnego wnętrza to niemałe wyzwanie. Staramy się uczynić wszystko, żeby efekt naszych wysiłków był jak najlepszy, aczkolwiek bywa różnie. Trzeba się dobrze przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ jedynie wówczas wynik będzie odpowiednio satysfakcjonujący. O jakich zmianach w mieszkaniu winniśmy pomyśleć?

Stolica – najważniejszy punkt rynku nieruchomości

Warszawa jest miastem, w którym rynek nieruchomości stale się rozwija. Agencje nieruchomości w stolicy posiadają w ofercie oferty sprzedaży i wynajmu nie tylko mieszkań, ale też powierzchni dedykowanych do urządzenia biura czy rekreacji. Zatrudnienie pośredników, których z łatwością odszukać można po wstukaniu w wyszukiwarkę np. „sprzedaż mieszkań Warszawa” z pewnością redukuje czas poszukiwań i daje nadzieję na znalezienie lokum, które najlepiej sprosta naszym konkretnym wymaganiom.