Multimetry jako często wykorzystywane narzędzia
Jakość uziemień w istotny sposób oddziałuje na bezpieczeństwo użytkowania instalacji i sprzętów elektrycznych, a szczególnie na skuteczność zabezpieczenia przed porażeniem prądem elektrycznym i ochrony odgromowej.
W celu sprawdzenia instalacji elektrycznych i spełnienia żądań dotyczących ochrony przed porażeniem powinno się wykonać pomiary rezystancji uziemienia. Do tych prób używany jest miernik uziemienia.
Zainteresowały Cię wątki opracowane w tym tekście? Z pewnością spodoba Ci się także dodatkowe czytanie (http://www.systemy-pasywne.pl/fotowoltaika-malopolskie/). Nie czekaj więc i wejdź do nowej witryny.
Rezystancja ta pozwala określić wartość napięcia dotykowego, jakie może zaistnieć między rozmaitymi częściami przewodzącymi na kablu ochronnym. Konieczność pomiaru rezystywności gruntu i rezystancji uziemienia występuje już na etapie projektowania i wykonywania instalacji.

Źródło: DOLCAN

Źródło: Technolux
Multimetr jest narzędziem w większości wypadków stosowanym w warsztacie elektronicznym. Służy on elektronikowi zarówno w trakcie uruchamiania nowych urządzeń, jak i odnawiania tych będących w użyciu.

Źródło: http://www.flickr.com
Współczesne multimetry zdołają wykonywać kilka pomiarów równocześnie, np. wartości napięcia i jego częstotliwości, zapamiętywać szacowane wielkości, bądź wytyczać przeciętną z pomiarów.
Dynamometr, nazwany potocznie siłomierzem, służy do pomiaru natężenia nacisku i siły ciągu, a niektóre z nich również do pomiaru masy. Cechuje je czułość, łatwość obsługiwania i czytelny wyświetlacz prezentujący dane w postaci histogramów i diagramów.
Dynamometry znajdują swoje zastosowanie w warunkach laboratoryjnych i przemysłowych, również w gospodarstwach domowych, gdy korzystamy z wagi sprężynowej.
Do precyzyjnych pomiarów warto stosować aparaturę najwyższej klasy gwarantującą rzetelność pomiarów.