Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy domu

Wielu z nas marzy o własnym wspaniałym domu jednorodzinnym, w którym nie trzeba liczyć się ze zdaniem współmieszkańców budynku, jak to jest w przypadku, kiedy mieszka się w bloku lub tak zwanej szeregówce. Gdy chcemy zbudować swój domek to głównym jego plusem ma być właśnie taka niezależność i to, że będzie on wyglądał tak, jak pragniemy, bez konieczności zgodzenia się na różne kompromisy. Podstawą wybudowania jest właściwy projekt domu. Możemy zacząć od wyszukania gotowego projektu w necie lub wizyty w biurze architektonicznym, gdzie będziemy mogli zakupić taki projekt, który będzie nam najbardziej dopowiadał.

dom

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com
W zależności od tego, jak sporą mamy działkę, możemy przejrzeć projekty domów jednopiętrowych, takich z przybudówką albo od razu z garażem. Jeśli nasza działka jest w rzeczywistości mała, to dobrze jest popatrzeć na projekty domów dwupiętrowych (oto one). Jest to najlepsze rozwiązanie dla tych nieposiadających zbyt wielkiego terenu pod budowę. Co jeszcze istotniejsze, wszystkie te plany to projekty domów z kosztorysem, co pozwoli na dobranie właściwych materiałów i na w miarę rzetelne określenie kwoty, która będzie nam potrzebna do budowy (zweryfikuj usługi budowlane dolnośląskie na olszewscy.org.pl…) (to jest świetny pomysł).

Gdy jesteśmy właścicielem działki, na której planujemy postawić nasz domek, musimy wystarać się o niezbędne środki finansowe na to, by wszystko jak najszybciej wykończyć. Przecież nie możemy wyrazić zgody na to, aby budynek stał przez kilka miesięcy przykładowo bez dachu, bo może się później okazać, że opady deszczu lub też śniegu wyrządziły jakieś szkody. Jeśli nie dysponujemy dużym kapitałem, to pozostaje nam na przykład kredyt hipoteczny w banku. Kiedy mamy już konieczne środki o możemy zacząć budowę, ważkim etapem jest uzbrojenie naszej działki.

Musimy przyłączyć elektrykę, instalację wod.-kan. i ewentualnie instalację gazu. Na te wszystkie podłączenia musimy posiadać zgodę właściwych urzędów. Konieczne jest też pomyślenie nad sprawą ścieków – możemy podłączyć się pod okoliczną oczyszczalnię ścieków albo zainwestować w przydomową, ekologiczną oczyszczalnię. Oczywiście to wszystko musimy zapisać na naszym projekcie. Budowa własnego domu to duże przedsięwzięcie, trzeba przygotować się na nierzadkie wizyty w urzędach oraz dostarczenie sporej ilości dokumentów przeróżnym instytucjom. Ale wiele korzyści, które przemawiają za posiadaniem własnego domu, wynagradza wszystko.

, , ,

Related posts

Latest posts

Kominek, czy warto postawić?

Dużo osób rozpatrujących montaż kominka w swym salonie wymierza sobie pytanie - czy na pewno się opłaca? Kominek to nie wyłącznie oszczędne źródło ogrzewania ale również bez wątpliwości dekoracja, która zapewni atrakcyjną aurę a także nastrój w salonie.
Postawienie kominka wiąże się z pewnymi wydatkami i dużo posiadaczy budynków jednorodzinnych wymierza sobie pytanie - czy opłaci się zbudować kominek.

Indywidualny charakter mieszkania

Dekorowanie wnętrz jest sprawą bardzo indywidualną. Trzeba znać siebie i własne potrzeby, aby stworzyć środowisko przyjazne, w którym będziemy się czuli nieskrępowani. Zazwyczaj każdy z domowników ma całkowicie inne wyczucie piękna, a w związku z tym inne wymagania. Inne wymagania od wnętrza mieszkalnego ma rodzina z wieloma dziećmi, osoby samotne, a inne młode małżeństwo, czy para z dzieckiem.

Dachówka ceramiczna

Normą w technologii budowlanej jest już dachówka ceramiczna, która ma kilka rodzajów: karpiówka, z zakończeniem np. owalnym, jest płaska, esówka w kształcie „S” i mniszka wygięta rogami do góry. To logiczne, że zwykła dachówka ma pomarańczowy kolor, ale angobowanie pozwala ten kolor zmodyfikować.

Telefony komórkowe opanowały nas całkowicie

Nie znajdziemy osoby, która nie byłaby w posiadaniu takiego aparatu. Są to gadżety rzeczywiście przydatne i większość z nas nie wychodzi z domu bez nich.
Kłopot zaczyna się wówczas, gdy idziemy do pracy.