Jakie są zadania osoby pracującej na etacie głównego księgowego?

Osoba pracująca na stanowisku głównego księgowego jest w praktyce jedną z najbardziej istotnych osób funkcjonujących w całej firmie, gdyż odpowiada ona m.in. za prezentowanie w sprawozdaniach wszystkich działań pieniężnych zgodnie z przyjętymi regułami księgowości.
Rola tego typu osoby jak główna księgowa odmieniła się bardzo znacząco na przestrzeni ostatnich lat.

plakat

Autor: Mr Hicks46
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj od ludzi funkcjonujących na tym stanowisku zwierzchnicy wymagają zarówno znakomitej znajomości zagadnień prawa podatkowego, jak i o wiele częściej dogłębnej wiedzy dotyczącej światowych standardów w odniesieniu do rachunkowości czy zasad rachunkowości zarządczej. W zakres obowiązków głównej księgowej wchodzi m.in.

Jeżeli znajdująca się tu wykładnia Cię przekonała, to przeczytaj dodatkowo pozostałe wypowiedzi na temat (https://ewadia.pl/nowa-taryfa-oplat-i-prowizji-tylko-1-od-wartosci-poreczenia/), który został omówiony w tym wpisie.

sporządzanie sprawozdań wedle określonych standardów (przykładowo polska ustawa odnośnie rachunkowości, US GAAP czy IFRS). Odmiennym obowiązkiem jest odpowiedzialność za opracowywanie planu wszystkich kont zgodnie z określonymi regułami sprawozdawczymi, z prawem podatkowym czy wymogami kontrolnymi. Do jeszcze innych obowiązków głównego księgowego zalicza się także odpowiedzialność za procedurę potwierdzania sald z kontrahentami, rozliczanie aktywów firmy czy potwierdzanie rejestrów rachunkowych.

Jeszcze innym zadaniem głównego księgowego jest przygotowywanie precyzyjnych sprawozdań i raportów na potrzeby zarządu, organizacji zewnętrznych czy też banków. Następnym zadaniem jest nadzór organizacyjny i merytoryczny nad pionem księgowości czy nadzór nad prawidłowością wszelkich rozliczeń podatkowych.

Główna księgowa powinna mieć przynajmniej kilkuletnie doświadczenie na etacie samodzielnego księgowego lub w firmie audytorskiej oraz musi posiadać znajomość polskiej ustawy dotyczącej rachunkowości. Musi mieć także znajomość międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej oraz znajomość prawa skarbowego.

, , ,

Related posts

Latest posts

W jaki sposób wykończyć swoje mieszkanie w modnym stylu?

Urządzenie własnego wnętrza to niemałe wyzwanie. Staramy się uczynić wszystko, żeby efekt naszych wysiłków był jak najlepszy, aczkolwiek bywa różnie. Trzeba się dobrze przygotować i wszystko dokładnie przemyśleć, ponieważ jedynie wówczas wynik będzie odpowiednio satysfakcjonujący. O jakich zmianach w mieszkaniu winniśmy pomyśleć?

Stolica – najważniejszy punkt rynku nieruchomości

Warszawa jest miastem, w którym rynek nieruchomości stale się rozwija. Agencje nieruchomości w stolicy posiadają w ofercie oferty sprzedaży i wynajmu nie tylko mieszkań, ale też powierzchni dedykowanych do urządzenia biura czy rekreacji. Zatrudnienie pośredników, których z łatwością odszukać można po wstukaniu w wyszukiwarkę np. „sprzedaż mieszkań Warszawa” z pewnością redukuje czas poszukiwań i daje nadzieję na znalezienie lokum, które najlepiej sprosta naszym konkretnym wymaganiom.