Jakie są zadania osoby pracującej na etacie głównego księgowego?

Osoba pracująca na stanowisku głównego księgowego jest w praktyce jedną z najbardziej istotnych osób funkcjonujących w całej firmie, gdyż odpowiada ona m.in. za prezentowanie w sprawozdaniach wszystkich działań pieniężnych zgodnie z przyjętymi regułami księgowości.
Rola tego typu osoby jak główna księgowa odmieniła się bardzo znacząco na przestrzeni ostatnich lat.

plakat

Autor: Mr Hicks46
Źródło: http://www.flickr.com
Dzisiaj od ludzi funkcjonujących na tym stanowisku zwierzchnicy wymagają zarówno znakomitej znajomości zagadnień prawa podatkowego, jak i o wiele częściej dogłębnej wiedzy dotyczącej światowych standardów w odniesieniu do rachunkowości czy zasad rachunkowości zarządczej. W zakres obowiązków głównej księgowej wchodzi m.in.

Jeżeli znajdująca się tu wykładnia Cię przekonała, to przeczytaj dodatkowo pozostałe wypowiedzi na temat (https://ewadia.pl/nowa-taryfa-oplat-i-prowizji-tylko-1-od-wartosci-poreczenia/), który został omówiony w tym wpisie.

sporządzanie sprawozdań wedle określonych standardów (przykładowo polska ustawa odnośnie rachunkowości, US GAAP czy IFRS). Odmiennym obowiązkiem jest odpowiedzialność za opracowywanie planu wszystkich kont zgodnie z określonymi regułami sprawozdawczymi, z prawem podatkowym czy wymogami kontrolnymi. Do jeszcze innych obowiązków głównego księgowego zalicza się także odpowiedzialność za procedurę potwierdzania sald z kontrahentami, rozliczanie aktywów firmy czy potwierdzanie rejestrów rachunkowych.

Jeszcze innym zadaniem głównego księgowego jest przygotowywanie precyzyjnych sprawozdań i raportów na potrzeby zarządu, organizacji zewnętrznych czy też banków. Następnym zadaniem jest nadzór organizacyjny i merytoryczny nad pionem księgowości czy nadzór nad prawidłowością wszelkich rozliczeń podatkowych.

Główna księgowa powinna mieć przynajmniej kilkuletnie doświadczenie na etacie samodzielnego księgowego lub w firmie audytorskiej oraz musi posiadać znajomość polskiej ustawy dotyczącej rachunkowości. Musi mieć także znajomość międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej oraz znajomość prawa skarbowego.

, , ,

Related posts

Latest posts

Koncert w plenerze? Już teraz zacznij współpracę z firmą obsługującą imprezy

W dzisiejszych czasach mnóstwo imprez masowych odbywa się poza ogromnymi arenami, halami, czy salami koncertowymi. Ludzie w trakcie wczasów uwielbiają imprezy plenerowe, gdzie przestrzeń w żaden sposób nie jest ograniczona. Nie ulega wątpliwości, że jest to gigantyczne przedsięwzięcie, bowiem firmy przygotowujące tego rodzaju imprezy muszą zatroszczyć się o wszystkie niuanse.

Rola serwerów – czemu warto znaleźć jak najlepszy?

Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że nasz świat rozwinął się w błyskawicznym tempie, o którym dawniej nikt by nie pomyślał. To niesamowite jak wiele rozwiązań technologicznych powstało w ostatnich kilkudziesięciu latach. Każda nowość zmieniła w pewien sposób kształt codzienności przeciętnego człowieka. Nowe technologie poprawiają jakość życia, czego najlepszym przykładem jest choćby smartfon, a więc nowoczesny telefon komórkowy, umożliwiający nie tylko komunikację, ale także pozwalający na korzystanie z internetu, czy zabawę multimedialną.

Infrastruktura informatyczna na co dzień – dowiedz się więcej na ten temat

Dzisiaj coraz to większą część naszego życia spędzamy w internecie. Nasza osobista aktywność to dzielenie się fotografiami ze znajomymi lub rodzinką mieszkającą na drugim końcu kraju. Do przeszłości należą już albumy na analogowe fotografie, współcześnie przechowuje się je w wirtualnej przestrzeni. Są osiągalne prawie z każdego miejsca na świecie, starczy narzędzie z dostępem do internetu. Robimy w sieci sprawunki, i to ten segment rynku rozwija się niesłychanie prężnie. Poziom transakcji realizowanych w ów sposób nieprzerwanie wzrasta.